Vandring med övernattning i Värmland

Hej!
Trevlig sida som jag nyss upptäckt. Jag har ett nyvunnet intresse för vandring och planerar fjällvandring om ett par veckor. Innan dess skulle jag vilja få några fler mil i benen och kanske har någon tips på vandringsturer med övernattning i Värmland?
 
Silverleden

Hej Jenny!

Vad kul att du ska iväg på din första fjällvandring, vad spännande. Vart tänkte du vandra? Jag kan varmt rekommendera Silverleden utan för Hällefors. Den är totalt 6,5 mil lång och är kuperad nog för att liknas vid en fjällvandring i sig. Det finns mycket bra vindskydd längs med vägen och de flesta är belägna vid sjöar. Bra ställe att testa allt från kängor till packning då underlaget är mycket varierande. Så väl lår som vader och rumpa får sig en rejäl omgång =)

Men som sagt. Mycket fin tur.

Mvh Johan
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Brattforsheden

Jag vill varmt rekommendera Brattforsleden mitt emellan Molkom och Filipstad på Brattforsheden. Förutom Brattforsleden finns flertalet andra vandringsleder på Brattforsheden av varierande längd, flertalet är även rundslingor. Brattforsheden består till stor del av dödisgropar så på sina ställen är det ordentligt kuperat.

Vill du lägga till ytterligare en mil så kan du utgå ifrån Molkom på vildmarksleden då den ansluter till Brattforsleden via Mangenbaden.
 
Jag tänker åka till Grövelsjön fredag-söndag. Brattforsheden gjorde jag i helgen men där är det inte tillåtet att tälta tyvärr. Silverleden låter intressant och det går bra att tälta eller?
 
Hej! Jag vandrade en del av Silverleden tidigare i somras och kan bekräfta att det finns bra tältplatser vid Svenstjärn (bakom vindskyddet), Nätsjön (på udden norr om vindskyddet, väldigt fin utsikt och ligger lite för sig själv) och Sundsudden (på sandstranden intill vindskyddet, annars är det tät skog just där). Området vid Saxeknut upplevde jag som alldeles för kuperat för tält (det ligger i en sluttning), och Bryngelbäcken har bara en liten ömklig bäck som vattenkälla, så där behöver du nog vattenfilter. Det finns säkert fina tältplatser på andra ställen som inte ligger i anslutning till vindskydden, men det funderade jag inte på när jag vandrade där. För övrigt genade jag vid Ugglekullen och tog bilvägen ner från Sundsudden till Hällefors, så jag kan inte säga något om norra "öglan" eller området kring Vackerfallet.

Här är en karta som förklarar vilka platser jag pratar om. Vi vandrade slingan medsols:
http://www.friluftsframjandet.se/globalassets/1.-organisationen/ost/hallefors/silverleden2014-3.pdf
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips