Vandring kring Edinburgh

Vi är ett gäng som tänkte åka till Edinburgh på en weekend. Är det någon som känner till om man kan göra dagsvandringar kring staden? Är omgivningarna bra för vandring? Det bästa vore en 2-dagars tur med transport av packningen. Jag har bara hittat långa sådana arrangemang.

Tacksam för tips!

/Karin
 
Pentland Hills är ett område som börjar vid några av Edinburghs förorter och sträcker sig åt sydväst. Det är ett område som är bra för vandring. Vad menar du med "transport av packningen"?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för tipsen, jag ska genast titta på dem.

Med transport av packning menade jag färdiga paket där vandringssträckan är planerad, boende bokat och man får sin packning transporterad mellan platserna - den bekväma, tillbakalutade varianten för ovana.

Karin
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips