Vandring i Pyreneerna

Jag fuderar jag på att vandra i Pyreneerna i slutet av juni. Området har hittills varit en vit fläck på min karta och eftersom jag kommer att vara grön när jag kommer dit är jag tacksam för tips från dig som känner till området.

Eftersom jag inte har någon reskamrat undrar jag om någon känner till organiserade vandringar. Det ska helst vara inhemska guider då jag vill känna att jag är i Frankrike.
Jag har vandrat i svenska fjäll så länge jag kan minnas och det får gärna vara fysiskt utmanande eller varför inte en temaresa där vi tittar efter blommor...

Jag kommer att resa med flyg till och från Pau. Tydligen ska man kunna åka buss till Col du Poutalet där det finns en "refuge".
Bör man boka rum på dessa "refuges" i förväg?
Ja, det finns hur mycket som helst att fundera över.


/ Gunilla

PS. Du som har varit där. Vad var höjdpunkten på din tur?
 
Några svar

gunillae73; sa:
Eftersom jag inte har någon reskamrat undrar jag om någon känner till organiserade vandringar. Det ska helst vara inhemska guider då jag vill känna att jag är i Frankrike.
Jodå, det finns relativt gott om guider som organiserar olika typer av vandringar. Det enklaste sättet att hitta dessa är normalt via lokala turistbyrån eller en Gîte d'Étape. Var har du tänkt att vandra egentligen? Du nämner Col du Portalet men jag tolkar det som att du är ganska flexibel egentligen.
Om mina planer går i lås så kommer jag faktiskt själv att befinna mig i Pyrenéerna åtminstone 17-27/6. Mina planer innefattar egentligen deltagande i två jobbiga cykellopp men däremellan har jag tänkt att vandra i ungefär en vecka på något lämpligt ställe. Jag är förvisso ingen inhemsk guide men sällskap kan jag erbjuda om tiden passar. :)
Jag kommer att resa med flyg till och från Pau. Tydligen ska man kunna åka buss till Col du Poutalet där det finns en "refuge".
Enligt en av mina guideböcker så går tydligen dessa bussar bara i juli och augusti men det behöver ju inte stämma. Det finns dock andra bussar (SNCF och CITRAM) som går till t.ex. Laruns, Urdos, Canfranc och Gourette.
Bör man boka rum på dessa "refuges" i förväg?
Under högsäsong så är det rekommendabelt, speciellt runt och i nationalparkerna. Ofta så räcker det om man bokar t.ex. dagen innan. Medlemskap i en klätterklubb ger ofta rabatt i t.ex. CAF-drivna refuges.
Ja, det finns hur mycket som helst att fundera över.
Jag vet. :)
PS. Du som har varit där. Vad var höjdpunkten på din tur?
Tja, det är svårt att peka ut någon enskild detalj på rak arm. Jag får fundera litet mer på det.

Det finns en del sajter med information, men den bästa(?), http://www.lespyrenees.com/ är f.n. under omkonstruktion.

Hör gärna av dig om du undrar över något mer.

/Fredrik, som gjorde sin första men definitivt inte sista tur i Pyrenéerna i höstas.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Pyreneerna är ljuvligt... det är mycket vackert!
Vi tältade så jag kan inte svara på några av dina frågor, samt det var för så länge sedan att uppgifterna skulle vara helt inaktuella iaf.

Men upplevelsen, det kan jag svara på; förutom det fantastiska landskapet där det inte fanns några andra än vi och vallhundarna som ensamma vallade fårhjordarna, utan någon herde, så var det när vi klättrade upp på en topp för att titta närmare på en pilgrimsfalk.
Man befinner sig i en annan värld där, i en o-tid, det skulle kunna varit för urminnes tider sedan, likväl som idag.

Helhets-minnesbilden är att det är bergigt och smaragdgrönt, överallt.
 
Kungligt

Apropå Pau...Om du har tid över så kan jag rekommendera ett besök på vårt kungliga museum där - "Musée Bernadotte". Passa även på att äta Bearnise-sås, som den ska vara (regionen heter Béarn, därav namnet på såsen)...Jag har aldrig gått guidade turer i Pyrenéerna, däremot har jag knatat omkring på flera av de mycket väl iordninggjorda stigarna (randonées). Jag utgick då från Laruns (4 mil från Pau), om jag inte missminner mig:
http://www.tourisme.fr/office-de-tourisme/laruns.htm
 
Några länkar

Några användbara länkar:

- Fédération Française de la Randonnée Pédestre, http://www.ffrp.asso.fr/ , där bl.a. nedanstående länkar finns.
- http://www.pyreneisme.net/
- http://www.cimes-pyrenees.net/
- http://www.montagnes-insolites.com/
- http://www.pyrenees-pireneus.com/
- http://www.gites-refuges.com/

De två sistnämnda innehåller nog mest information relaterad till dina frågor. En del av de andra är väl mer inspirationskällor. FFRP:s sajt innehåller dock en del matnyttigt.

[Ändrat av haskell 2004-05-02 kl 01:01]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips