Vandring i Östeuropa

En del leder är enkelriktade. De är markerade med pilar på vandringskartorna, som t.ex. den gula leden här:
http://www.tatry.net/maps/mala-studena.gif
Jag tror att orsaken är att det finns smala partier med scrambling där det är svårt att mötas.
Jag har för mig att enkelriktade leder generellt sett får passeras i riktning från öst till väst. Köp en bra karta och studera pilarna när du planerar din rutt.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Kanske för sent svar men...
Höghöjdsleder på den slovakiska sidan är stängda t o m 15 juni varje år. De Polska lederna är öppna hela året. Dock ej inte alltid vandringsbara. Flera stigar är enkelriktade framförallt där det är svårframkomligt och man går alltid uppför den svåraste delen. Detta finns markerat på kartor.
 
Tält i Tatra?

Om någon vecka bär det av för vandring i höga och västra Tatra. Jag har förstått att det är förbjudet att tälta fritt i nationalparken. Men är det tillåtet att tälta i anslutning till stugorna och kan man i sånt fall köpa middag, lunchpaket och frukost i stugorna?
 
Tältning är nog förbjudet även vid stugorna, skulle jag tro, men jag vet inte... Jag har aldrig sett ett tält i Höga Tatra... Har bara vandrat en kort vandring i Västra Tatra, men även där såg jag inga tält. Men det är billigt och praktiskt att sova i stuga varje natt och ganska trevligt dessutom :) även om jag normalt sett också hellre vandrar med tält.

Du kan garanterat köpa alla måltider i alla stugor, även om du inte ska bo i dem. Men i västra tatra är det glest mellan stugorna... vilken rutt ska du vandra?
 
Ja, det är förbjudet att tälta utanför kampingplatser och stugor i Höga Tatra. All typ av övernattning utanför stugor eller kampingplatser är förbjuden i parken.

I de andra slovakiska bergskedjorna gäller olika regler. T ex i Mala Fatra får man kampa på 100m omkrets från alla bergsstugor.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.