Vandring i andra halvan av september - hur snabbt blir det mörkt :) ?

Hej,

Vi är tva ganska erfarna vandrare som denna sommar för första gangen skall vandra andra september halvan, 20sep - 28/29 sep. Vi brukar vandra pa sommaren och da är det ju ljust dygnet runt, sa ofta har vi gatt pa till 20.00 / 20.30 innan vi tälter. Om jag läser tabellerna pa klart väder är det solnedgång typ 19.00 i slutet av september. Hur snabbt blir det mörkt och hur är känslan pa kvällen jämfört med sommaren :) ?

Vi har för varan planering antagit att vi far sluta vandra vid 19.00.

Tacksam för erfarenheter eller tips fran höst-vandrare.

Mvh
Filip
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Beror ju på var i vårt avlånga land ni tänkt vandra?
Vi gjorde en vandring på Hardangervidda just den tiden för några år sedan, och då satte vi målet att det var dags att slå läger vid 18 (vid kl 20 var det helt mörkt).
 
Höstdagjämningen infaller ju då så du behöver egentligen bara veta longituden för att räkna ut det själv. Tänk också på sommartiden, Örebro och Östersund ligger kring 15° östlig längd och har sann soltid på vintern (normaltiden).
Stora delar av fjällkedjan i Sverige ligger i öster om Örebro och Östersund dvs solen lyser / går ned ca 30-60 minuter senare än 18 i svenska fjällkedjan än klockan 18 den tiden på året.

Det ljusnar ca en timme före soluppgången och mörknar en timme efter. Här exempel

Finns massor av siter som ger detaljer. Vädret betyder förstås mkt också.

Thure
 
Senast ändrad:
Du säger inget om hur tidigt du startar. Nu har jag inte vandrat så sent, i Alperna och Pyreneerna har det rört sig om slutet av augusti och en bit in i september (på stugvandring i Dolomiterna har jag vandrat senare, fram till mitten av september). Men då har jag gått upp när det fortfarande är mörkt. Jag kanske inte gick så långa etapper, men jag var angelägen att slå läger före, säg, 17, för att ge tältet en chans att torka.
 
Ja, om man vaknar upp på 06 tiden och börjar vandra vid 08 tiden så hinner man gå tillräckligt långt, tror jag. Det är andra saker än bristande dagsljus man får tänka efter, tex vädret kan vara vad som helst och vatten hittar man inte så lätt som på sommaren. Känslan på kvällen kan vara annorlunda då ljuset går bort. Här en morgon bild och en kvällsbild från andra halvan av september:
IMG_5981.JPG
IMG_8283.JPG
 
Det finns anledningar till att STF har stängt sina stugor vid den tiden.
Jag skulle välja att ej åka högre upp än Östersund ev Grövelsjön.
Tex så får ni ju bära med er panlampor och extra batterier,samt pga kylan 4-S tält ,ligg ,sovsäck och flera hundra gram extra mat per dag för att få energi till att hålla värmen ev även MF kök istf gaskök dvs flera kg extra per person.
 
Tack alla för era svar - riktigt uppskattat. Många av våra frågar kanske är inte är av så smart karaktär, men som sagt, även om vi är erfarna vandrare har vi aldrig vandrat senare än början/mitten av augusti, och da behöve man ju inte tänka pa nattt/dag... och vi har stor respekt för vädret in norrland, det har vi fatt uppleva flera ganger även under sommaren, bla en gång upp för Mårma 😊...

Vi har tänkt ga Katterat-Ritsem och har DNT nyckel sa tänkte försöka tajma kvällarna vid stugorna. Vi tänker att vi gar 20-22.5 km per dag, naturligtsvis beroende pa vädret. Under sommar vandring har vi kommit iväg 08/08.30 pa morgonen och gått ofta till 20.00, men vi tänker att vi får starta tidigare nu typ vid 07 eller så.

Vilka fina bilder – underbart morgonljus !

Sista frågan till Gruppen 😊 – är det ”normal” med snö redan i slutet av september eller är det ovanligt / bara vid tidig / kall vinter ?

Trevlig helg alla

Filip
 
Snö i september kan komma i hela månaden och hela fjällkedjan. Men det blir ju sällan en halvmeter med drivor av nysnö, mer blött, slask och liknande.
 
September är min favoritmånad, men jag föredrar de två första veckorna. Färgerna brukar kulminera runt den 10e, det är mindre folk, inga mygg, man slipper kokas i solvarma tält och mörkret har återkommit och med det, fantastiska stjärnhimlar och norrsken. Men det är en nyckfull tid, snön börjar som regel pudra topparna redan under första halvan av september och sedan övergår hösten successivt mer och mer mot höstvinter. Att det kommer större mängder snö är rätt ovanligt i september, men annars är det ganska höjdberoende. Man får dock vara beredd på snö men sällan som sagt några mängder. De senaste åren har det vad jag minns inte kommit några mängder förrän lite senare under hösten. Här en bild från 25 oktober 2020 då jag gjorde en helgtur vid Kvikkjokk, inga större mängder snö och vandringsbart upp till 7-800 meter. Under hösten får man dock vara beredd på lite av varje vädermässigt.

Oktober.jpeg
 
I mitten av 80-talet flera cm snö vid Tarfala i Juli/Aug mer än en månad senare är det knappast nu så snöskor skulle jag packa ner och MF kök och 1L liter fotogen per vecka för 2p till köket även om ni ska ha gaskök så MF på reserv,
OM ej kan koka varm mat och dryck blir det ej roligt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips