Vandra på Åland?

Hej!

Har sökt lite i arkivet men inte hittat något om att vandra på Åland. Är det någon här som har erfarenhet av det? Cykelsemestrar på Åland är ju rätt vanliga, men hur står det till med längre vandringsleder?

Har hittat information om kortare leder, den längsta var Godbyrundan på 8 km; andra exempel är Sund, Prästö 7 km och Kökar, Kalens vandringsled på 7 km. Dagsturer verkar alltså inte vara något problem.

Är det någon här som vet något om någon längre, sammanhängande led över åland - eller erfarenhet av de kortare lederna?

//Cecilia
[Ändrat av ceciliaw 2004-04-25 kl 12:03]
 
Hej.

Vet inget om någon längre vandringsled,tror ej att det finns någon.

Vi gjorde en cykelsemester där för 3 år sen och ena dagen så cyklade vi bara en kort bit och sedan så vandrade vi i några timmar. Tror stället hette Orrdalsklint(???). Berget var det högsta på Åland. Jag är ingen van låglandsvandrare utan håller mig mer i fjällen. Men jag tyckte det var en trevlig vandring med både utsikt, blockhav, skog osv. Vi blev lite överaskade hur trevligt det var. Men som sagt jag har inte mycket att jämföra med.

Åland har väl en egen hemsida, har för mig att det är något åt http://www.visitaland. Men är ej säker. Sök.

/Jesper
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips