Vandra i Värmland

Är det någon vänlig själ som vet något "hett" ställe att vandra på i Värmland, i närheten av Karlstad. Som nyinflyttad Göteborgare har jag dålig koll på detta!

Tack på förhand
 
Det är lite ont om direkta vandringsleder runt karlstad. Men å andra sidan behöver man ju inte alltid leder. Skaffa Gröna kartor över intresssanta områden och gå i terrängen, mindre vägar och stigar. Det finns endel intressanta raviner runt Kil, vandringsleder genom hedmark och raviner i Brattforsområdet (Norr mot Filipstad). Gamla järnvägen mot Forshaga (ända till Hagfors!) kan man både cykla och vandra på. Vill man gå en LÄNGRE sträcka så är Finnskogsleden (24 mil längs norska gränsen) http://www.glamdalreiseliv.no/deutch/reiserut/finnskl.htm fin.

Mvh Per
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Glaskogen

Kan du tänka dig att åka ett stycke från Karlstad så finns Glaskogen, ett naturreservat beläget kring sjöarna Stora Gla och Övre Gla. Området ligger mitt i mellan Årjäng och Arvika. Här finns 30 mil markerade stigar och många rastplatser och vindskydd. I Lenungshammar finns en informationscentral där man kan köpa karta och ett häfte med förslag på olika turer, men eftersom det finns gott om stigar är det lätt att göra turer efter eget huvud. Glaskogen är nästan obebyggt och naturen känns bitvis norrländsk med hällmarker,tjärnar och myrar. Jag har gick en tur här vid midsommar,då var det knappast inga andra vandrare ute. Man får bara tälta vid de iordningställda rastplatserna och för att skona skogen finns ved vid varje eldstad. Mycket bekvämt om man vandrar tills skymningen faller! Informationscentralen är öppen maj-september, tel 0570-440 70. Upplysningar även genom Arvika Turistbyrå(åtminstone då den inte är dränkt i vatten!) tel 0570-440 70. Vill du lära känna dina nya hemmaskogar väl rekommenderar jag en kontakt med OK Tyr som har fina orienteringskartor i Karlstads närhet tel 054-15 31 39 för kartförsäljning eller besök klubbens hemsida http://www.oktyr.com

Hälsn. BrittMarie
 
Vandringsleder i värmland

Tjena! du kommer att upptäcka att det finns mycket vackra leder i Värmland.Åk till Långberget i Norra Värmland där har du många fina leder med möe skog.Ta dig norrut i värmland,det är där det är som vackrast.
Hovfjället är också ett hett tips!Glasskogen är förstås lättvandrad men det är alldeles för mycket folk där för att det skall bli urskogskänsla.Finnskogleden kan du gå på i Håvildsrud och följa ända upp till Trysil i Norge.Men personligen tycker jag att du skall skaffa dig några kartor över Värmland och hitta dina egna ställen, det är då du upptäcker de verkligen fina platserna.Lycka till!!!!!
 
Jag och min sambo vandrade i Glaskogen ett par dagar förra sommaren med början på midsommardagen. När vi nästan var tillbaks där vi börjat,
mötte vi den enda andra människa vi såg på hela turen!
 
Glaskogen

Tjenare,

Jag är uppväxt i Glava/Arvika och har tillbringat en del tid på Glaskogen. Trevlig natur under ordnade förhållanden, mycket spångar över blöta partier, ved vid vindskydden etc, mycket smidigt. (Gick en fyra mils tur förra helgen söder om linköping, blött och fick leta ved i mörkret.. :) Måste köpa glaskogskortet dock, typ en dryg hundring har jag för mig. Som andra påpekat så är området ganska poppis och under sen-sommaren är det en hel del danskar-tyskar etc ute i skogen vilket gör att det kan vara svårt att få plats i vindskydd, andra tider på året är det helt ok. Väldigt trevligt att åka kanot i området också.

Lycka till,
/Joakim
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips