• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vandra i tidsperioden 23 juli-22 aug?

Hej!
Det skulle vara jättekul att hitta någon i min ålder (ca 20-30 år) att vandra med i tidsperioden 23 juli- 22 augusti. Hur länge och var spelar inte så stor roll bara där finns berg att vandra på. Jag är lite av en nybörjare så jag vill gärna inte vandra ensam. Min första tanke var att gå Abisko-Vakkotavare och kanske en avstickare till Kebnekaise. Fast om du hellre skulle vilja vandra någon annanstans, kortare/längre så kan jag tänka mig det med. Bara jag får komma ut och vandra i sommar! Ni kanske redan är en grupp som ska ut och jag skulle bli enormt glad att få hänga på!
 
Som jag har skrivit i ett tidigare inlägg kommer jag att vandra från Ramundberget till Storulvån 14-18/19 augusti, men har inget emot sällskap. Jag kommer troligtvis att ta mitt Nallo 2 GT och i så fall kommer det att finnas plats för ytterligare en person i det. Vandringen från Sylarna till Storulvån kommer du i så fall att få göra själv då jag kommer att fortsätta vandringen via Blåhammaren med ett annat sällskap - den första delen av vandringen är en förlängning av den turen då jag är lite skeptisk till att följa en kraftledning en hel dag... Tyvärr faller jag inte riktigt in inom din föredragna ålderskategori, men jag har, genom jobbet, å andra sidan en del erfarenhet av att vara ute i naturen. Tanken är att hinna med toppbestigning av både Helags och Storsylen.
 
Hej! Jag är sugen på att vandra i sommar. :) Är i lite samma sits som dig sommaruppehåll i studierna. Jag var och vandrade i samma område förra sommaren (Nikkaluokta- Vakkotavare). Det är väldigt fint där och skulle inte ha något emot att göra någon liknande tur i år. Är för övrigt 25. Hör av dig om du är intresserad!
 
Hej,

Jag är sugen på att vandra i sarek i en ca vecka, ngn gång runt v29-32. Har
vandrat förut i Padjelanta tidigare men skulle vilja gå li svårare terräng.
Jag har svårt att hitta ngn som vill hänga på!
Om ngn är intresserad får du gärna höra av dig. Bor i Gbg. -Micke
 
Hej, jag skulle va intresserad av en vandring omkring 18 juli tom 25 juli, måste vara i hudiksvall hos föräldrarna senast 26de. Är 33 år gammal, kombinerar gärna med att fiska i nått vatten på vägen ;)
/DN
 
Jag, hunden och kameran åker upp till Abisko nu på söndag (28/7) planen är att vandra ner till Nikkaluokta över mårmapasset. Jag är 19 år och hyggligt fjällvan.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.