Vandra i ryska Karelen - hur?

Gillar Ryssland och har en idé om att försöka vandra i Karelen nästan sommar. I stort sett hade jag tänkt mig att ta mig till Petrozavodsk eller någon annan stad i området med buss eller tåg och sedan ta en buss till någon liten håla i ett område som kan tänkas ha fin vandringsnatur och därifrån göra en veckas rundtur till fots.

Är det någon som har erfarenheter av något liknande eller har tips på vad som kan vara en bra rutt? Jag vet så mycket som att området är ganska glest befolkat vilket gör att det borde gå att tälta utan problem. Men, det gäller ju att hitta ett sevärt och vandringsvärt område, annars risk att man tillbringar tiden längs dammiga halvstora landsvägar omkörd av timmerbilar vilket inte riktigt är meningen. Jag kan några ord ryska så att köpa mat och bussbiljetter ska nog funka men det är väl ungefär maxkapaciteten för ryskan, åtminstone i dagsläget.

Magnus H
 
Ryska Karelen låter spännande. Min släkt på pappas sida kommer därifrån (därav namnet Karjalainen) men tyvärr har jag än så länge ingen koll på området men en googling pekade mig på http://www.karelen.se/?item=5 och där står "I Karelen finns bra möjligheter för olika riktningar inom turism: exkursioner, rundturer, fotvandring, camping, jakt, turism för familj med barn och tonåringar, militärhistorisk turism, vinterturism och ekologisk turism. För att boka biljetter och få hjälp med visum kan man kontakta turistbyrå (LÄNKAR) eller kontaktpersonen (KONTAKTA OSS)." så kanske de kan ge tips om bra vägar att ta sig fram på.

Om man kikar på http://www.ticrk.ru/en/gallery_7962.html så verkar de inte vara direkt inriktade på vandringsturism, de nämner knappt något om det alls.

Här är en kille som beskriver lite turer i Vodlozersky National Park (http://www.vodlozero.ru/eng) http://www.sll.fi/mpe/vodla/gallery.html som ligger i Ryska Karelen

I min googling dök http://www.walkingworld.com/home/index.asp?id=33&nid=197 om du istället vill nöja dig med Finska Karelen :)
 
FINSKA Karelen, är inte det för söndagspromenader ;)

Jag fortsätter leta info i cyberrymden, nationalparken verkar lite lovande. Gäller att ha bra på fötterna för att sälja in idén till resten av sällskapet. Alla tips mottas.

M
 
FINSKA Karelen, är inte det för söndagspromenader ;)

Jag fortsätter leta info i cyberrymden, nationalparken verkar lite lovande. Gäller att ha bra på fötterna för att sälja in idén till resten av sällskapet. Alla tips mottas.

M

Ta er precis över gränsen och passera lämnade byar mm i Paanajärviparken (som är än en PAN Park) .Se även http://parks.karelia.ru/9.html (för fler parker/föreslagna parker). Går att googla på Paanajärvi park så hittar ni lite mer info.

Här säljer de kartor över Ryska Karelen http://mapstor.com/map-sets/travel-regions/karelia.html man kan klicka på ett kartsegment och sen klicka på länken längst ner för att se en gratiskarta som går att ladda ner och på http://www.rusadventures.ru/upload_ctrl/showDBFile.aspx?FileID=6246 har en lite mer detaljerad översiktskarta men båda kartorna är på ryska.

http://nordictravel.ru/page/destination.html tipsar om servärda saker.
 
Ryska ambassaden?

En idé kan kanske vara att kontakta ryska ambassaden i Stockholm. Jag har för mig att man behöver visum för att åka till Ryssland och det kan de säkert fixa åt dig. De kan måhända även komma med lite tips och råd i övrigt om vad man bör tänka på.

Lycka till, låter som en spännande resa!

PS. Återkom gärna med ett litet reportage!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
ryska-karelen-använd-kajak-eller-kanot

Har du redan farit iväg ? I varje fall är vägarna i jäkla dåligt skick, den ena gropen efter den andra så med bil blir resan ett äventyr men kanske cykel skulle vara ett alternativ. Och inte finns det några utmärkta vandringsleder men däremot finns det nog på vissa ställen allvarliga miljöproblem.

Ortsbefolkningen som du möter kommer inte att kunna ngn engelska, så det är ryska som gäller och därför är det bra att ha en tolk med. ( Det finns några byar var man talar finska eller karelska men det är främst äldre människor som gör)

Jag skulle använda cykel eller kajak.... hälsn JOHAN
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.