Vandra i göteborgstrakten

Hejsan!

Undrar om någon vet några bra vandringsleder i närheten av göteborg. Tänkte ta en kort helgtur (ca 3 dagar) för att testa lite utrustning. Vill helst ha en led som inte går för mkt i bebyggda områden.

/Niklas
 
Tja, du har Vildmarksleden, 4 mil från Hindås till Skatås. Sedan så går ju Bohusleden. Den går från Lindome till Strömstad. Du kan hoppa på vid skatås eller vid kungälv eller var du nu känner för det. Tidigare fanns det en hemsida med kartor men den verkar vara försvunnen nu. men friluftsfrämjandet säljer kartor, 031-400080 (enligt deras hemsida) och dom har nog mer info (för man behöver verkligen inte köpa kartorna...).

/Martin
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
tjoflöjt

Det finns även Vättlefjäll som har en del turer att gå, har man sedan gula kortet så finns det rätt bra fiske där oxå..

(Det går bra att utgå från bohus)
 
tack för svaret!

Jag har gått en bit på bohusleden förut. Tyckte den gick väldigt mycket på grusvägar och genom bebyggelse. Är vildmarksleden bättre i det avseendet?

/Niklas
 
Mycket grusväg och bebyggelse längs Bohusleden? Nja, runt Kungälv är det ganska mycket hus och vägar, vet jag. Men leden måste ju korsa älven någonstans.

Vilken del av leden har du gått? Jag har bara gått "korta" bitar från Kungälv och norrut. Men om du startar i t ex Grandalen (Diseröd norr om Kungälv, ta av mot Lysegårdens golfbana och fortsätt en halvmil in i skogen, det GÅR att ta sig dit med buss...) och går norrut så lär du knappt se ett hus förrän du är i, tja, höjd med Uddevalla. En del grusväg är det ju, korta sträckor, men totalt sett kanske 5-10%
 
Även från Kungälv och norrut är det ganska mycket skog. Man "startar" ju egentligen först uppe vid det där motionsområdet och går på löpstigar ett par km men sedan är det mer skog, lite sjö och en del bebyggelse men ju mer norrut man kommer desto mer skog. Och även är den bebyggelsen som är mest av bullerbytyp. Efter 2 mil kommer man till Grandalen som nämns ovan. Och kan ju fortsätta mot Uddevalla.
 
plast; sa:
Även från Kungälv och norrut är det ganska mycket skog. Man "startar" ju egentligen först uppe vid det där motionsområdet och går på löpstigar ett par km men sedan är det mer skog, lite sjö och en del bebyggelse men ju mer norrut man kommer desto mer skog. Och även är den bebyggelsen som är mest av bullerbytyp. Efter 2 mil kommer man till Grandalen som nämns ovan. Och kan ju fortsätta mot Uddevalla.

Javisst, naturen är fin från Kungälv upp förbi Romesjön och Dalen (gammal hembygdsgård i jättefin miljö!) till Grandalen. Men som du säger så börjar den med ett par km motionsspår, och sedan är det mycket grusväg (50% ?) på den sträckan. Och han ville ju ha något med lite mindre bebyggelse och grusväg, så därför tipsade jag om att börja i Grandalen.
 
Fortsättning på föregående...

Men logistikmässigt är det nog enklare att starta i Kungälv om man ska ta sig till starten med buss. Kungälv-Uddevalla kanske är lagom 3-dagars-etapp? Leden korsar ju lite vägar med bussmöjligheter längs vägen.

Dessutom, startar man i Kungälv har man ju, även om man går i skogen, nära till bebyggelse hela första dagen. Det kanske är en fördel om man är ute på en tur för att testa utrustningen?
 
Har försökt hita lite info om vildmarksleden men inte hittat så mycket annat än att den ska gå förbi en del sjöar. Hur ser terrängen ut på den leden?

/Niklas
 
Provade leden för några år sen, det enda problemet är bristen på vatten. Mest skogsstigar men lite grusväg finns också, finns en karta över leden att köpa på wettergrens

mvh
/Jark
 
Hallå Niklas

Hur gick(!) det?
Blev det Bohusleden, Vildmarksleden eller något annat? Vad tyckte du? Funkade utrusningen?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips