Vandra från Fjällnäs till Gröndalen

Jag undrar om någon har någon erfarenhet av att vandra från Fjällnäs till Gröndalen i västra Härjedalen?

Jag funderar på att vandra den sträckan i mitten av augusti.

Jag planerar att delvis vandra oledat i relativt låglänt terräng. Är det några vattendrag och/eller myrmarker som är särskilt svåra att forcera och som man i möjligaste mån bör undvika?

Är det svårt att hitta lämpliga tältplatser? Är terrängen rik på sten och/eller stenblock?

På sträckan finns ett större rengärde. Är det något som kan innebära problem om jag vandrar i området i mitten av augusti?

Tack på förhand!

/Birger
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips