Världens bästa/finaste boulderområden?

Hej
Tänkte va ledig 4mån från nyår 2011, bo nånstans med ett fint boulderområde i närheten. Om havet å sjyssta stränder skulle finnas i närheten skulle det vara fantastiskt! Skulle t .ex. kunna va 2,5mån i USA, Nya Zeeland eller nåt annat och sedan 1,5mån i Fontan.

Men vilka boulderområden är finast bäst i världen? Va tycker ni?

Jag kommer å tänka på
Fontan, Frankrike
Castle Hill, Nya Zeeland
Yosemite eller nåt i USA
Magic woods typ i Schweiz

Fyll gärna på! Sett nåt på nån film som bara verkade fantastisk?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Befinner mig just nu i Hampi i Indien och har klättrat i två veckor. Kan verkligen rekommendera det om du vill hålla budgeten nere. Både biljett till Indien och leverne här är extremt billigt. För två personer har vi betalt 1500 kr för boende och all mat i 15 dagar... Är svårslaget. Finns extremt mycket öppnade boulders, och om man kan tänka sig att trekka lite längre bort finns det oändliga mängder att välja mellan.

Gokarna med fem av de bästa stränderna jag någonsin varit på finns bara några timmar bort med buss eller tåg. Jag ska dit nu över jul! : )

Lycka till med resan!
 
Det blev castle hill, Elephant rocks och Hulk Hogan på Nya Zeeland. Samt en sväng till Fontan. Mycket fin klättring! Lite vattensolo utanför Paynes Ford på NZ, kan verkligen rekommenderas! Tack för tipsen :)
 
Förra året var jag på reiley beach i Thailand och bouldra på öarna runt, man tar sig dit med båt. Vi va där i augusti vid lågsäsong. Var endast klättrare där, mycket fin gemenskap bland folket där vare sig man kom från sverige eller japan. Kan rekommendera att åka dit.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips