Vad menar Beal? Tips på rep?

avslut210607

Avstängd
Man får ofta det man betalar för, så det beror helt på vilka krav du har..

Jag köpte ett Tendon Ambition 9,8mm/60m för ett gäng år sen, det var billigt men inte lika billigt som det här som du frågar om nu. Tror ändå att de är hyffsat jämförbara.

Tyckte om repet från början, det var smidigt och skönt att hantera och kändes tryggt att falla i. Jag klättrade allt möjligt, toprep, sport, trad, multipitch i USA och Norge, lite aid också. =) Använde repet mer eller mindre varje helg under hela säsongen (vår/sommar/höst). Så det blev ordentligt använt men hela tiden väl omhändertaget och i repsäck etc. Men innan andra säsongen med repet var slut så började jag känna mig tveksam till det. Det blev fransigt i ändarna, fick klippa av en bit som var extra uppriven. Det blev stelt, började känna mig osäker till om jag verkligen villa falla i det på trad, kändes mer som en semistatisk lina.. Det blev svarta "bränn" märken här och var som kändes stenhårda på manteln.. Inte så att jag tror att det skulle gå av men det är dags att kassera helt enkelt. Det är slut.

Okej, tänkte jag då, det är så ett rep fungerar. Tack för den här tiden, dags att köpa nytt.

Då köpte jag ett Beal Top Gun 10,5mm/60m. Efter två säsonger med samma "misshandel" eller rentav värre så kändes Beal repet fortfarande nästan som nytt. Det såg fräscht ut, inga konstigheter längs manteln, slätt och fint. Inget mantelkryp, inga platta/mjuka ställen. Det var fortfarande skönt elastiskt att falla i etc, Inte dags att kassera, skulle lätt fått ett par säsonger till ut av det men har inte använt det så mycket sen dess.

Bara mina 2 ören av erfarenhet.

En sak till, en bra impregnering gör mer än bara vattenavvisar. Det gör repet smidigare att hålla på med och motverkar repdrag/friktion i karbiner etc. Gör klättringen skönare helt enkelt. Värt att tänka på.

PS.

Nu är det inte så att jag nödvändigtvis rekommenderar dig att köpa Beal, poängterar bara att det finns olika rep med olika kvalitét osv.
 
Senast ändrad:
Jag är inte jätteofta ute i riktigt blötväder med mitt rep, men kan också hålla med om att impregneringen gör annan nytta än att hålla det "torrt".

Jag tycker det verkar som att smuts fastnar väldigt dåligt, repet kan bli smutsigt, men efter ett tag är det rent igen utan tvätt.
Har ett "förstarep" nu som är ett Beal Flyer, ett par år gammalt och det känns fräscht forfarande. 10,2 mm, lågt fångryck, och samma vikt som flera tunnare rep (64g/m).
 
Monkeywrench: jag har ingen personlig erfarenhet av de två repen du jämför. Däremot så kan jag på en gång säga att du inte kan jämföra två rep med så olika diameter på ett rättvist sätt. 0.7mm låter inte som så mycket, men skillnaden i slitstyrka och härdighet över vass kant mm är enormt mycket större på ett rep med större diameter.
 

avslut210607

Avstängd
Monkeywrench: jag har ingen personlig erfarenhet av de två repen du jämför. Däremot så kan jag på en gång säga att du inte kan jämföra två rep med så olika diameter på ett rättvist sätt. 0.7mm låter inte som så mycket, men skillnaden i slitstyrka och härdighet över vass kant mm är enormt mycket större på ett rep med större diameter.

Det är helt sant. Bra iakttagelse.

Anledningen till att jag köpte Top Gun var att jag blev intresserad av aid och ville ha ett slitstarkt, tryggt rep till det. Men jag använde repet till allt möjligt ändå och att skillanden i slitstyrka var SÅ stor förvånade mig lite.

Nu har jag ett nytt Top Gun till aid, fast Golden Dry denna gång och kollar för första gången på halvrep till friklättringen. Nån som har några bra förslag där?
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips