Vad göra i Uppsala

Jag har en dag över på besök i Uppsala i slutet av maj tillsammans med en kollega från USA som gillar friluftsaktiviteter. Vad kan vara intressant att göra inom rimligt avstånd från Uppsala? Jag upptäckte själv Lunsen tidigare i år - fantastiskt fint område för dagsvandringar för att ligga så när en storstad. Är det det bästa Uppsala?

Tacksam för tips!
Ulf
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Lunsen är helt rätt tänkt. Var där i helgen och vandrade, sov under bar himmel i en skogsglänta invid Lunsentorpet. Underbart!

Annars beroende på vad exakt inom friluftsliv som lockar finns det lite olika. Det jag kommer att tänka på först: hyr en kanot vid Sunnerstastugan och paddla en bit längs Fyrisån, eller vandra/cykla i Hågadalen.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.