Utländska cykelbutiker?

Hejsan MTB-vänner!
Kan ni tipsa om utländska MTB-butiker på nätet?
Gärna sådana ni har bra erfarenhet av. (ja, kanske även de som inte var så bra,så man kan passa sig)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Tyskarna har bra priser

I tyskland så är priserna helt okej, räkna med fraktkostnad på ca 20 Euro och skall du ha postförskott så kniper svenska posten en hundralapp extra. Förskottsbetalning kan ge rabatter, kolla in deras vilkor (AGB)
Här är några länkar, varav jag handlat av de två översta, bra service (de ringde tom upp och kollade) och rätt snabb leverans (ca 5 arbetsdagar)

http://www.bicycles.de

http://www.hergarden.de

http://www.bikemarkt.org

http://www.laufradprofis.de/oscomm2/catalog/specials.php
 
http://chainreactioncycles.com/ har ett bra sortiment, och blixtsnabba leveranser, två el tre arbetsdagar,
http://cambriabike.com/ opersonligt, men snabbt o effektivt, Penelope som tar mot beställningar måste ha sålt cykeldelar för miljarder vid det här laget,
http://www.speedgoat.com/ utmärkta cykelbyggare med många nöjda kunder,
http://www.supergo.com/index.cfm undvik Supergo så länge som möjligt, de kan utan att blinka få fel på dimensionerna, så att komponenter de sänder i SAMMA paket inte passar ihop.

Per
http://lowdin.nu
 
Utländska cykelbutiker

Här finns en utmärkt (ok, jag är partisk) länksamling där det dessutom går att skriva recensioner av nätbutiker och lägga in egna.

Tanken är att det ska bli en stor resurs för svenskar och kanske i förlängningen pressa priserna här i landet (antagligen önsketänkande).

http://happymtb.org/forum/links

mvh
Jonas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips