Uteliv med kajak i Sunne?

Planerar en utehelg i Sunne-Torsbytrakten. Kajakpaddling och tältning ingår i planerna. Känner inte alls till trakterna, är det någon här som kan tipsa om bra kajakuthyrare och bra lägerplatser för ett ganska stort sällskap vid bra paddelvatten?

MVH
/Mikael
 
Mig veterligen (men jag kan alltså ha fel) finns det ingen i Sunne eller Torsby som hyr ut kajaker. Däremot finns det i Arvika. Där finns det nog också lite trevligare paddelvatten.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Trodde för ett tag att Vildmark i Värmland hyrde ut kajaker. Men de visade sig bara ha SOT-kajaker. Kanske får planera om. Tack för tipsen!
 
Är det någon som har erfarenhet av Rottnaälven och vill dela med sig? Funderar på kanadensare där istället. KLAGER, du verkar veta mer, hur är det att paddla där? Finns bra uthyrare av utrustning?
 
Jag har inte paddlat där, jag har sett de de övre delarna av Rottnan en hel del, den meandrar mycket fint där, och går genom många mindre sjöar, hela den övre delen går genom ett landskap med tallhedar. Från norska gränsen eller från en bit in i Norge ner till Skallbergssjön, räknas som den övre delen, sedan kommer en sträcka med grunt forsande vatten som nog kan vara svårt att passera om det inte är högvatten

Den nedre delen startar i sjön Rottnen, och går ner till Fryken, men det är en helt annan karaktär med en lång sjösträcka, och en betydligt bredare älv som gå genom jordbruksbyggd med djupa raviner.

Det finns en del bilder på nätet, och då gäller det främst över Rottnan:

http://ekeberg.nu/kajak/rottnan.html

http://msn.reseguiden.se/cgi-bin/rg...ntry_region_id_dest=300&site=msn&search_text=
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.