USA cykla

Ni som cyklat på andra sidan Atlanten i det " stora landet i väst"=),
USA! Långfärdscykling.
Hur ser det ut med campingar?, finns det längs vägen som ex. i Europa?
Är USA ett cykelvänligt land? ( tänker mig inte själva Vilda Västern utan mer östkusten eller trakten kring Nordöst )
Säkerheten?

Tackar för om ni vill dela med er av erfarenheter!

Thanks!
 
Det finns campingplatser i State parks och national parks. Jag upplevde sist jag var där att det är svårt hitta säkra campingplatser utmed vägarna. JAg försökte sova bakom kyrkor på landsbygden.

JAg valde att söka mig till mindre vägar och då menar jag farmroads på 7 meter. Det betydde ofta omvägar men hellre det än de s.k highways. Finns highways med två filer men vägren på 6 meter men mycket trafik där. Interstates NEJ.

Beroende på vilken väg du tar så blir svaret om det är cykelvänligt. Jag tycker det är cykelvänligt förutom när du kommer till större städer. Det är inte utan anledning gravel cykling växer. Cyklistern vill ifrånb vägarna ut på grus och stig utan bilar.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips