Ursuit torrdräkt

Har börjat titta på en torrdräkt eftersom jag paddlar även när det är lite kallare i vattnet.
Jag är lite nyfiken på Ursuit MPS eller Ursuit AWS.

Är det någon som har erfarenhet av dessa två modeller ?

//Pelle
 
De finns omnämnda flera gånger sedan tidigare. Rekommenderar därför att söka i någon av de nyare trådarna så slipper vi få en ny med samma tema och frågor.

Vänligen
/Håkan
 
Ska det vara mera för allround paddling är en AWS att föredrar.
En MPS är skön då den är tunn i tyget, den är lätt och "stretar" mindre emot när man paddlar. Man svettas mindre osv men från grunden är den nog mera tänkt att ha under som ett skydd tex vid seglingen eller så där risken att bli blött är "mindre".
Ska man rolla ofta och sånt kommer MPS inte vara lika tätt, vill man kunna sitta på klippor går runt på öarna bland torra buskar osv kommer MPS:en även slitas mkt fortare och ev få hål.
 
MPS är inte avsedd att vara ytterplagg, den ska kompletteras med ett annat plagg som tål slitaget från klippor, buskar, sittbrunnssarg mm. MPS tar litet packutrymme och är ett oslagbart alternativ för långfärd där man pga temperatur gärna paddlar utan torris vid vackert väder nära stränder, men gärna tar torrisen på sig vi busväder eller längre överfarter. En tunn padlingsanorak och byxor kan användas som komplement till MPS.
 
På sistone verkar det som om alla här i Åbotrakten köpt Ursuk Gemino Venture, som väl är en mycket bra torrdräkt för paddling. Själv har jag en AWS 4-Tex, som kostar hälften så mycket. Den har fungerat alldeles utmärkt, även om det blir lite väl varmt i den när man är klädd för nollgradigt vatten och det är tio grader ute. Dock är knappast någon annan dräkt nämnvärt bättre, förutom då kanske just MPS, men den har andra nackdelar.
 
Utanför ramen AWS/MPS har jag fastnat för Peak UK Explorer One Piece Suit 2014. Dess dragkedja är den bästa lösningen för paddlingssammanhang, bara man ser till att hålla den ren på sandstränder. Halsmudden är också den bekvämaste jag har prövat och håller nästan lika tätt som latex bara man inte glömmer att spänna den. Hur långlivad dräkten är återstår att se. Nackdelen är att den inte går att måttbeställa som Ursuit, men själv hittade jag en storlek från standardsortimentet som passar precis.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.