Umeå isar?

conntfrt

Gäst
Hej det är snålt med skridskoklubbar här i Umeå.
Finns det någon som vet något om isar i umeås närhet?
070112 Conny
 

conntfrt

Gäst
ok tack.
Men jag vill ha lite större sjöar och de kan gärna ligga en bit ifrån Umeå med om någon vet något mer?
 

conntfrt

Gäst
Som ett tillägg har jag lyckats hitta en is när umeå.
Tavelsjön ca 3 mil från Umeå är det plogat en bana enligt uppg 6 km lång. Man åker till ica matboa i tavelsjö nära kyrkan där kan man gå till isen å få sig ett bra åk.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips