TV-skridsko

Vilken läcker återgivning av en fin skridskodag vi fick oss till livs i söndags, då TV 2 visade en utfärd på härliga vårisar med Ingemar Aourell som ciceron och turledare. Jag tycker framförallt att programmet lyckades åskådliggöra skridskon motsägelser, där en avspänd is-räv utan allt för mycket high-tech tingel-tangel guidade över olika typer av is-kvaliteter. Att programmet dessutom toppades med middag i en skärgårdsstuga och månskensdans med vevgrammofon, förstärkte uppfattningen om långfärdsskridsko som någonting som snarare ska betraktas som exotism och livsnjuteri än svett och antal mil. Helläckert, tycker jag! Lite kult-varning på den där Ingemar, också!
 
Ja det var en fin film om att ta vara på livets glädjeämnen. Filmen hette väl också Carpe diem om jag inte minns fel. Bästa kommentaren var när de mötte klappskridskoåkaren som tyckte att hans skridskor var så bra för att man kunde åka så fort i dem - Men varför ska man ha så bråttom frågade Ingemar. På något sätt summerade det hela filmen. Härligt!

/ G
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ja, det var ett trevligt program. De hade en skön inställning till skridskoåkning. Nån som vet om det kommer i repris?
 
Info

Söndag 1 februari
17.00 Carpe diem

Fånga de magiska vårvinterdagarna när man får uppleva en sinnlig och kroppslig berusning, långt bortom lagom, mot horisonten och iskanten där havsörnen patrullerar. Med lite kunskap om is, åkning och säkerhet öppnar sig en ny värld av upplevelser. Följ med tre livsnjutare på en skridskofärd i Stockholms skärgård. En film av Jan Arrhénborg (2003).

* Text-tv sid 299
 
Jag hittar ingen info om att programmet skall gå i repris. Trist, för jag missade det i söndags. :(
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.