Turer i Sarek?

  • Trådstartare dame1075@student.tdb.uu.se (Daniel)
  • Start datum

dame1075@student.tdb.uu.se (Daniel)

Gäst
Hej alla fjällentusiaster!
Har fjällvandrat de senaste 5 åren och tänkte nu ge mig på Sarek sista veckan i Juli.
Finns det någon som har bra förslag på turer (ca 8-10 mil), helst genom Rapadalen, som verkar vara sevärd. Skall man utgå ifrån Vietas eller Kvikkvokk? Finns det mycket svåra vad i området?
Hälsning Daniel
 

Rickard

Gäst
Ett förslag

Hej,
Det finns massor av fina möjligheter att se Rapadalen. Jag tycker att den upplevs bäst på håll, lämpligen nord-sidan. Här följer ett förslag med början och slut på samma ställe, vilket underlättar ibland. Platser skrivs med den samiska stavingen, som i den senaste versionen av BD10.


1) Saltoluokta-Sitojaure/Svine
2) Svine-Norr om Skierffe (nedan Bassoajvve) En tur upp på Skierffe är given.
3) Norr om Skierffe-Håll höjd, över Lulep Vássjájågåsj, ner till renvaktarstugan.
4 Renvaktarstugan- ta stig nere i Rapadalen och vidare upp till Snávvávágge.
5 Snávvávágge-Bro vid Guhkesvákkjåhkå
6 Guhkesvákkjåhkå-Sjöarna mellan Gähppo och Vuovres.
7 Gähppo och Vuovres-Saltoluokta.


Inga normalt sett svåra vad. Möjligen Lulep Vássjájågåsj, som är lättast att passera högt upp. En tur upp på Slugga kan vara kul. Fina möjligheter till toppturer från Sarvalåpptå.


Rickard
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

danielmelin77@hotmail.com (Daniel)

Gäst
Tack, lite mer frågor om denna tur.

Jag har kollat kartan och din tur verkar vara ett bra alternativ. Har ett par frågor till bara som det vore bra att få svar på.
Efter Skierffe, menar du då att man skall hålla höjd och gå på skrå och sedan i passet söder om 1) toppen 1214m vid Suorkijåhkå? Hur är terrängen där, stenskravel, blockterräng eller hed?


2) Vilka toppar vid Sarvalåpptå är rekomendabelt att bestiga (utsikt / svårighet mm)?


3) Funderar på att som slutstation ha Suorva eller Vietas, den sista biten mot Saltoloukta verkar inte så kul, såvida man inte kan ta sig över utloppet av Pietsaure vid samevistet på bra sätt, vet du ngt om detta?
 

bert.bodin@swipnet.se (Bert Bodin)

Gäst
Pietsaure mm

Hej!


Har inte mycket att tillägga till föregående råd, förutom att jag hört att vägen mot Suorva/Vietas inte är "så kul". Mycket vide och inte så enkelt.


Vad gäller vadet vid Pietsaure så kan det nog vara rätt djupt, om vädret varit regnigt, men vattnet rinner mycket lugnt, så det bör inte vara några problem.


Jag har gjort många andra vandringar i Sarek, men aldrig vandrat Rapadalen, eftersom jag helst håller mig ovanför skogsgränsen. Man ser mer då! Jag håller alltså med föregående skribent. Dalen gör sig bra på håll och det finns en del jokkar som kan ställa till det ordentligt, vid otjänligt väder.


Hör av dig om Du vill ha fler tips.


Fjällhälsning
Bert
 
Vackraste entrén

Om det är första gången du vandrar i Sarek MÅSTE du ta dig in via båtturen på Sitojaure och sedan genom Pastavagge. Det finns ingen vackrare - eller enklare - entré in i Sarek. Visst är Rapadalen vacker - speciellt från ovan - men jag rekommenderar dig att vänta med den till nästa gång du kommer dit. Sväng norrut istället när du kommer ut på Pielavalta och följ dalgångarna mot Akka och sedan ut på Padjelantaleden mot Ritsem. Har du tid och ork tar du omvägen via Alkavare kapell. Sista söndagen i juli månad är det gudstjänst där. Jag är själv troende, men trots det tog jag mig dit en gång. Det var det värt.
Vi kanske möts där i sommar. Jag åker dit ungefär den 18 juli för en planerad 14-dagarstur.
Håkan
 
Tänkbar väg ut??

Hej
Det verkar vara en fin tur, jag har tankar åt detta håll i början på september. Vet dock ej hur jag skall fortsätta efter Alkavare kapell. Stallolaokta är en tänkbar väg ut och vidare på padjelantaleden norr ut, det verkar något svår orienterat dock. Har du förslag eller åsikter så tackar jag på förhand.


Med vänlig hälsning
Roger Fleischer
Roger.Fleischer@holmenpaper.com
 

Rickard

Gäst
Svar

Hej,


1)Lämplig väg vidare är upp mellan toppen 1342 och Suorkisjnjurtte. Håll häjd vidare söder om Niehter mot toppen 1274. Ganska lättgånget, mestadels hed. Inget vide eller stora blockfält. Hur det är att gå på skrå söder om toppen 1342 vet jag inte.


2) Har du tid så är upp mot Spijka via Tjågnåjekna fint, eller toppen 1952 från ostsidan.


3) Att vada utloppet Pietsaure är som Bert säger inget problem. Det fanns tom en bro där då jag passerade sist (97?). Gå ner vid Rumok. Att vandra ut vid Suorva är en snabb men ganska trist väg. Gick här senast förra året. Jag har aldrig gått ut/in via Vietas, med det finns ju en stig så det är nog inga problem. Området kring Renvaktarstugan vid sluggajåhkå är besvärligt. Vide och storblockig terräng. Lättast att gå runt detta område.


Rickard
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips