Tur tips Kebnekaise ?

Hej,
Är mitt i planeringsstadiet för en vinter tur i Kebnekaise området i april, mars. Skulle jättegärna vilja ha lite tips och tur förslag.

//Peter
 
Kolla in länkarna i länklistan för Norbottens län http://www.utsidan.se/omraden/sverige.asp?lan=BD. Här finns en hel del att hämta.

Kolla också igenom forumavdelningen du skriver i, dvs Turskidåkning http://www.utsidan.se/vb_forum/forumdisplay.php?forumid=35.

En bra tur på runt en vecka för en normalkunnig är väl annars: Nikkaluokta - Keb. fjällstation - Tarfala - Tarfalatjåkka (topptur om vädret tillåter) - Tarfala - Jojoleden (även kallad Trepassleden) - Unna Räita - Unna Räitatjåkka (topptur om värdet tillåter) - Unna Räita - Sälka / Singi - Keb. fjällstation - Nikkaluokta.

Good luck!

/ G
[Ändrat av tigertamjaren 2003-11-20 kl 11:07]
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Kebne

Om du har tänkt att tälta så är ju møjlgheterna oändliga i Kebnefjällen. Frågan är bara om du ska ta en sådan topptur när du är på väg mot nordväst dvs. ut från Nikkaloukta eller om du ska ta toppturen på väg hem mot Nikkaloukta (sydost). Førdelen med att børja med toppturen är att du kan gå de vanliga västra / østra leden upp och "Durlings led ner till Tjäktavagge, tar du Durlings led kan du åka skidor hela vägen från toppen till Tjäktavagge 800 møh. 1300m fallhøjd. Det är ju också fint att ta durlings led upp till toppen men om du inte vill ta samma væg tillbaka får du mindre utførsåkning på väg ner.

Ett annat tips är att hoppa øver Kebne fjällstation på väg ut i fjällen. Gå istællet uppe på høgfjællet, Cievracohkka och vidare till Tarfala eller Kaskasavagge och dærefter t.ex. jojo-leden
God Tur!
 
Segment; sa:
Är topptur på Kebnekaise någonting man bör klämma in, när man ändå är där tänkte jag ?
:)

Grejen är att ofta är det vädret som bestämmer vad du hinner med på din fjälltripp. Personligen tycker jag att kamvandringen från syd till nordtoppen är jättefin och väl värd att lägga in i programmet. Risken är bara att om man planerar in själva Kebnekaise i turen kanske man aldrig hinner in i själva massivet, bortom helikoptrar, skotrar och folkmassor (nu överdrev jag, men ändå!).

Men om vädret tillåter kan du ju alltid skippa Unna Räitatjåkka och satsa på Keb på vägen hem istället, dvs Sälka - Keb - Keb fjällstation (eller om du vänder på rutten, på vägen in). Ofta hinner man bara med hälften av vad man har planerat eftersom vädret inte tillåter mer. Då är det enklare at ta sig fram i dalgångarna än mer höglänt.

Nånting ditåt.

/ G
 
Hej igen... Tack för samtliga tips !
Har nu funderat lite kring trippen. Har en fundering till: Är det några problem med att ta sig från Kaskasavagge till Unna ? Har inte sett någon rekommenderad färdväg.
En annan sak.. Hur ser det ut med höjd och fall meter på denna tursträckning som "Tigertamjaren" beskrev. Kanske köra medurs istället för moturs ?

//Peter
 
Om du inte har karta i handen kan du kolla in på http://www.lantmateriet.se/dkindex.htm och söka på exempelvis kaskasavagge.

I Kaskasavagge går du upp i passet mellan Knivkammen och Pyramiden (håll höger, mot Pyramiden) och går sen ner på andra sidan på glaciären. En bit ner på den håller du till vänster (se upp för laviner, brukar gå en hel del där i branten under Knivkammen) och knixar dig upp på platån där Unna Räita-stugan / vindskyddet ligger. En av fjällvärldens vackraste platser om du frågar mig.

När det gäller höjd- / fallmeter går de ju på ett ut, vilket håll du än väljer. Men jag tycker nog att moturs är bättre, dels för att du snabbare kommer in i själva massivet, dels för att du tar flera stigningar från dess bästa håll (övergången från kaskasavagge till Unna Räita exempelvis). Men det är till syvende og sidst en fråga om vad vädret säger.

Det finns för övrigt en alternativväg från Tarfala till Kaskasavagge som innebär att du följer den rödprickade sträckningen från Tarfala forskningsstation upp mot passet söder om Tarfalatjåkka, och skråar sen runt berget ner mot vindskyddet i Kaskasavagge eller ännu längre västerut. Kan vara bra att veta om det blåser småspik i passet vid Svarta sjön (över Tarfalajaure).

Hör av dig om du har mer frågor.

/ G
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips