Transport av extra packning Hemavan- Ammarnäs?

Vi funderar på att gå med familjen under en vecka mellan Hemavan till Ammarnäs. Vi har tidigare startat och gått i mål på samma ställe och kunnat lämna en väska kvar med packning för en lång tågresa osv. Jag undrar om det det finns några möjligheter att skicka en väska till från Hemavan till Ammarnäs så att vi har den när vi kommer fram?
 
Ja bussgods eller tom posten kan vara bra alternativ, paket hålls ju i regel kvar på utlämningsstället ändå, man bör väl kunna skicka dit och ange sitt eget namn också? :)

Men bussgods bör väl bli billigare om det rör sig om en hel väska. :)
 
Ta kontakt med tex Ammarnäs Värdshus och skicka bussgods från Hemavan till Ammarnäs. Om du då addresserar paketet till Ammarnäs Värdshus med ditt namn på så tar dom säkert hand om paketet tills du kommer.

Man prata med dom först.........
 
Ta kontakt med tex Ammarnäs Värdshus och skicka bussgods från Hemavan till Ammarnäs. Om du då addresserar paketet till Ammarnäs Värdshus med ditt namn på så tar dom säkert hand om paketet tills du kommer.

Man prata med dom först.........

Du tror inte att det är bättre att be bussgods hålla det på sitt ombud i så man kan hämta ut det där? Utan att blanda in fler parter. :)

Dessutom gick väl resan från Hemavan till Ammarnäs och inte tvärt om? :)
Verkar va Ammarsnäs Livs som gäller! :) http://ammarnaslivs.com/page5.php
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Fråga:

Eftersom Ammarnäs-Hemavan är en klassisk 6-dagarsvandring med stugor på varje etapp osv - hur fan tar sig folk tillbaka till sin bil?

Funderar på att vandra sträckan nästa sommar.
Ordnar stf nån sorts trasport? Får man ta helikopter? Vilka alternativ finns och vad kostar de?
 
Jag skall upp i September till Serve stugan och göra STF stugvärdspraktik. Vore inte en lösning att ta sig tillbaka till Hemavan!?!?!

Min slutsats
a) Komma till Hemavan enormt snabbt och enkelt med flyg
b) Ammarnäs och hem känns lite svårare. Fick förslag med Buss Umeå och tåg hem.

Undran det finns inget enkelt sätt att komma tillbaka till Hemavan från Ammarnäs och flyga hem

14699251779_2a26dff6d1.jpg
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips