Trangia kök, tillbehör

Jag har börjat använda mitt Trangia kök mer och mer..
Nu undrar jag om det är nån som vet var jag kan hitta "billiga" , kompakta och lättvikts saker ( typ stekspadar, rivjärn och sånt ) som kan vara bra att ha när jag typ ska campa eller så ? ( då jag kommer laga mycket mat... )
 
Serietidningar och kataloger brukar fungera för att minska språkbarriärerna. Bild och läs lättare än man tror.:)
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Tack ! det ser ut som nåt jag skulle kunna tänka mig :D

Det mesta finns på ICA/COOP.

Undertecknad har köpt en st osthyvel i plast, tål även att brukas i stekpannan. En snabb kapning av skaftet så får den plats i T25.

Har även hittat ett litet rivjärn avsett för parmesan på ICA, får också plats i T25. Likaså slevar av olika storlek finns, liksom små skärbrädor i plast. Allt billigt och kan tillpassas mht storlek.

Byts dessutom lätt mot nya när de hunnit bli väl begagnade...

//J
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.