Träskidor som vridit sig

Har ett par GAMLA träskidor modell: läderrem genom skidan som tårem :) Hittades i en gammalboda. Jag håller på att fixa till dessa i förhoppning att de går att åka på :) Det som nu är problemet är att de har vridit sig/skruvat sig, nån som har nå tips på hur man får de plana igen?
 
Basa

och sätt i spänn.

Ev kan det räcka med att ställa in i varm bastu nån timme innan du fixerar med tvingar. Tänk på spannet dvs kloss under steget.

Thure
 
Homogena björksidor?

Skulle tro att det handlar om homogena björkskidor, d v s de är utskurna ur en bräda av björk, och då är det nog så gott som omöjligt att rikta upp dem. "Modernare" (allt är relativt) träskidor är limmade av flera delar just för att förhindra vridning.
Möjligen att det skulle kunna gå att få till dem med basning, se http://sv.wikipedia.org/wiki/Basning
och sedan spänna upp dem (inkl spann och brätte) ordentligt under ganska lång tid.

/Thor
 
Fortsatt vridna ger de ingen åkglädje. Elda upp dem och finn ett par brukbara på ett loppis, såhärårs är priset rätt.
go tur
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.