Toaspade - behövs den? Om ja, vilken är bäst?

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Till Packad,

det inlägget måste jag ha missat, bra idé med portabelt bidé. Undrar vad är det svarta som ser ut som ett lock? Antar att den tillhör den lilla flaskan. Var hittar man det?
Med vänlig hälsning, Veronika
 
Till Packad,

det inlägget måste jag ha missat, bra idé med portabelt bidé. Undrar vad är det svarta som ser ut som ett lock? Antar att den tillhör den lilla flaskan. Var hittar man det?
Med vänlig hälsning, Veronika

Den lilla flaskan innehåller dr.bronners tvål vilket är ekologisk och är väldigt koncentrerad i jämförelse med andra flytande tvål produkter. Så en eller två droppar räcker gott och väl för att tvätta händerna.

Det svarta är bidé munstycket som man sätter på valfri petflaska. Med rätt vinkel kan man till och med använda dricksflaskan utan bekymmer för ändamålet.

https://www.amazon.de/CuloClean-Mob...d=1&keywords=culo+clean&qid=1590578076&sr=8-2
 
Frågar du mig så är det världens onödigaste pryl.

För en större grupp på en välbesökt plats kan den ju fylla en funktion, men då är den ju nästan för liten. I de fallen är det väl bättre med en klassisk latringrop.
Jag skulle personligen inte vilja gå till gruppens utsedda toalettområde och börja gräva på måfå. Man skulle känna sig som en minröjare.


För mig är det ganska enkelt. Se till att täcka över det så att ingen trampar i det. Se till att pappret tas om hand på lämpligt sätt.

Är det stenigt? - Lyft på en sten. Lägg sedan tillbaka stenen.
Är det mossa?- Vik upp ett stycke mossa. Lägg sedan tillbaka mossan.
Är det sandmark? - Sparka upp en grop. Täck sedan över gropen.
Inget av ovanstående? Leta en bättre plats. Alternativt smeta ut i ett tunt lager och lägg något över så att ingen trampar där.


Är det verkligen så viktigt att gräva (om vi bortser från funktionen övertäckning)?
Det känns som att teorin bakom denna "gamla sanning" bygger på att marken ska ta hand om det (så att det inte tar sig ut och förorenar vattendrag), men jag ställer mig frågande till att den sortens grop man i praktiken producerar med en så liten spade skulle fungera på det viset. Man måste nog gräva en bit innan det börjar ha effekt, och beroende på markens beskaffenhet kanske det behövs ordentliga gropar.

Välj en plats där avvattningen inte leder till vattendrag, eller gör det du ska på behörigt avstånd från vattendraget.


Sen finns ju aspekten hund, men ska alla fältbesök göras hundsäkra blir det krångligt...
 
Jag vill undvika motoriserade transporter och istället paddla i skärgården. Det är viktigt att inte lämna några spår efter sig så har funderat kring toaletten. Som jag tänkt vill lämna fekalier i blötjord där bakterier kan bryta ner fekalien. Att lägga en sten över duger inte om man är nära civilisation i mitt tycke. För att gräva i blötmark med rötter krävs ordentlig vass spade, typ planteringsspade. Problemet är att en så stor vass spade kan vara svårpackad då den kan skada kajak och utrustning. Saknar en bra vass spade med skyddslida.
Är lite provocerad att många naturreservat tillåter motorbåtar och erbjuder hamnar samt bojar men att övernatta med tält går ej. Dvs man uppmuntrar motorbåtar men vill stoppa kanotister. Detta är nog ett uttryck för vilket transportmedel beslutsfattarna föredrar.
 
Så här ser min toaspade ut

https://www.primus.se/primus-powerlighter-red-p733308/?sku=7330033333084

Ni tycker alltså att "bajset" är vårt största miljöproblem


Spontan tanke är att det bör vara extremt jobbigt att gräva ett hål med en tändare.

Ja om man är ute och vandrar och det första man möter när man kommer till ett vindskydd är plastförpackningar till grillkorv och avföring med tillhörande dasspapper så ser jag det som ett miljöproblem. För mig är det självklart att man inte lämnar några spår efter sig.
 

avslutad210712

Gäst
Spontan tanke är att det bör vara extremt jobbigt att gräva ett hål med en tändare.

Ja om man är ute och vandrar och det första man möter när man kommer till ett vindskydd är plastförpackningar till grillkorv och avföring med tillhörande dasspapper så ser jag det som ett miljöproblem. För mig är det självklart att man inte lämnar några spår efter sig.

Handlade väl om bajset och pappret - inte om platsförpackningra till korv

MEN

jag lovar att min bajspade klarar av korvförpackningar utan problem

MEN en gång till

Det handlade väl inte om vad ANDRA gör utom vad JAG gör med bajset och pappret. Eller tänkte du springa omkring och gräva ner bajset efter alla andra. DÅ är du min HJÄLTE på RIKTIGT.
 
Senast redigerad av en moderator:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips