Titanbrännare ??Lätt kök.

Jag vil ha det lätta köket.
Och det verkar vara en titanbrännare direkt på gatuben + en kastrull.
Vart får jag tag i en titanbrännare som är bra.
 
En af de letteste brænder er MSR Pocketrocket (86g).Den er ikke i Titan. Det er muligt at man kan få en anden i Titan men den er ikke meget lættere og den vil være meget dyre.

En gryde/keddel i titan kan spare lidt vægt.
 
Ja har tittat på Primus Titanbrännare som väger 85g
Men det hade vart kul med ännu lättare men samtidgt en bra brännare.
Kokkärl får nog bli nått aluminium, verkar ju vara lite si och så med titangrytor.
 
Vill hålla med rekomendationen till Pocket Rocket. Du kan nog skala av något gram extra med någon annan modell, men du kommer att förlora i stabilitet och säkerhet. Och pris. Pocket Rocket är nog mycket nära så långt man kan gå med den här teknologin.

Vill du minska dramatiskt mycket i vikt får du satsa på någon av de extremlätta prylarna, typ "ölburksbrännare". De är dessutom rysligt billiga. Riktigt låg vikt blir det om du bara tar med en ask tändstickor.
 
Northstar (www.northstar.se) säljer Markill Hotshot i titan för cirka 500 kr. Tror den väger 88g inkl piezo. Haft min länge, fungerar fortfarande.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
88 gram inkl piezo låter ju lätt och praktiskt.

Har ett klart minne att jag läst att Primus Titanium inte var gjort i titan. Tror t o m att det var i en tabell på Primus websida, men det kan ha varit hos en återförsäljare.

Just nu verkar det vara en utgången produkt och jag hittar den inte på primus.se.

Struntsamma, materialet är ju klart underordnat vikten i sig. (Smart konstruktion kan ge ett lika lätt kök i ett annat material. Titan är lättare än stål, tyngre än aluminium, men stål kan vara starkare än titan. Därmed är inte titan nödvändigtvis inte viktsoptimalt.)
 
Lättast är egen eld.
Sen kommer ölburksspritköken.
Om det är fett eller inte men MSR PR är bland det lättaste och mest funktionella för tre säsonger.
Multibränsle titan om du kräver fyra säsonger.
Enbart bensin eller fotogen ger även de fyra men till lite högre vikt.
Kastrull måste du ha. Vintertid 2l sommartid 1 l. Ti är både dyrast och lätt men inte så lätt som lätta i al....
Det är inte alltid som pengar ger det mest optimala...ibland sitter det i knoppen.

Go tur
 
hm jag gillar bilden på köket när det är ihopfällt under tuben...
Man måste ju nästan ha ett nytt kök!

Antar att effekten är klart bättre än i Pocketrocket.
(typ 3000 istället för 1600)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.