• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Tips på vandringsleder!!

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Vandringsleder

Bohusleden är fin! Jag gick från Vassbotten till Lunden i våras. Bitvis är vildmarkskänslan stark, vissa sträckor ganska kuperade och därmed lite jobbigare att gå.Lätt att hitta bra tältplatser och jag drack vatten utan kokning från nästan alla bäckar och sjöar. Rekommenderas! Det är hittills den finaste vandring jag gjort utanför fjällkedjan!Ledbeskrivning fick jag från turistbyrån i Uddevalla men jag hade även med terrängkartan (9B NV Dals-Ed och 9B SV Dals-Ed)

En annan fin led är Silverleden i Hällefors. Den är ca 65 km och går i en rundslinga vilket ofta är praktiskt. Den karta över Silverleden jag har är föredömligt bra, någon annan behövs inte med reservation för att man kan ha ändrat på den, det är några år sedan jag gick där.

Så finns Östgötaleden med många kringelikrokar, men runt sjön Sommen är det mycket vackert!

Mvh BrittMarie
 
Fjällvärlden

Hej!

Jag har vandrat Kungsleden från Abisko till Kvikkjokk och Padjelantaleden från Akka till Stalo. Den del som jag klart kan rekommendera som förstagångstur är Nikka-Keb-Vakko. Ja, det är mycket folk men det kan också vara en trygghet som förstagångsvandrare. Stugorna ligger på lagom avstånd och proviant kan köpas med jämna mellanrum. Detta minskar ju vikten avsevärt.

Om du inte vill åka hela vägen upp så finns en annan klassiker och det är Storulvån-Sylarna-Blåhammaren.

Vill du ha tips (packning mm) så maila mig!

/Karolina
 
lättviktaren

Beror ju förstås på hur mkt erfarenhet du har å hur långt du vill åka. Men kungsleden är icke att förakta hur simpelt vissa än tycker att det är.
Som tidigare inlägg påpekat finns det fördelar. Vikten blir ju så mkt lättare om man vandrar mellan stugorna. Å tryggheten att kunna nå en nödtelefon, samt att möta nån då och då.

Jag vandrade kungsleden mellan abisko och keb. i somras. Tyckte det var underbart vackert å flexibla etapper, i bra väder å dagsform tog vi dubbla etapper. Så fick både jag & sällskapet ned vikten till 12 kg vilket gör det hela mycket mer njutbart. (då bar vi all mat, man kan ju köpa på vägen å bli ännu lättare).

I övrigt kommer jag från Örebro och kan starkt rekommendera Bergslagsleden för enklare/kortare turer.

lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips