Tips på vandring, ev. sällskap.

Hej!
Jag tänkte ge mig av norrut ca ett par veckor fr.o.m nu i helgen den 19-20 augusti.
Är inte så väldigt van på fjällvandring så tar tacksamt emot tips på fina turer. Åker i husbil och utan tält, så jag tänker mig antingen dagsetapper eller sängplats på STF-stugor. Eller finns det tält att hyra nånstans?
Kan även tänka mig att vandra tillsammans med någon efter att ha snackat lite först isf.

Tacksam för alla svar 😃
 
Runt Hemavan finns många fina dagsturer. Du kan kolla Atoklinten, Gurkfjället, Viterskalsstugan längs Kungsleden och Artfjället.
 
Senast ändrad:
Tackar så mycket. Då har jag nåt konkret att googla på. Tar gärna emot fler tips, och gärna lite längre söderut på vägen upp eller ner, typ Jämtland och Härjedalen.
 
Instämmer med Fossa, Hemavan har mycket att erbjuda och en husbil underlättar besök vid de olika platserna. STF-stugan längs Kungsleden heter dock Viterskalsstugan, en namnförväxling bara. På vägen norrut kan jag rekommendera området kring Funäsdalen, där du hittar fina besöksmål med Fjällnäs, Hamra, Tänndalen, Bruksvallarna och Ramundberget som utgångspunkt. Dessutom kan du parkera på kalfjället vid Flatruet och göra utflykter därifrån. Lycka till önskar Pelle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips