Tips på lagning av liggunderlag

Övertrycksventil låter ju som smart produktutveckling! Tror tyvärr det är mer än fem år sedan jag köpte liggunderlaget, jag hade också sönder det genom oförsiktighet. För två somrar sedan var det en rejält varm period så vi sov en natt i uterummet med barnen. Dagen efter låg liggunderlagen kvar när det blev stekhett, barnen hoppande också på det vid något tillfälle. Så vet inte om det var värmen, barnen eller en kombination.

Förra året provade jag att laga med textillim men det var nog inte tillräckligt starkt

Hur som helst så har jag nog fått till en lagning som verkar hålla. Dunen har en tendens att komma ut och fastna så det är inte helt enkelt att få en fri yta att arbeta med. Limmade i alla fall ihop skarven med Seam Grip under några timmars press. Har också förstärkt utanpå med en bit självhäftande spinnakertejp. Jag har en lagningslapp som jag ska förstärka ytterligare med genom att sätta på en större bit.

Nästa gång kan du testa att sy ihop det i samband med att du limmar och sätter en förstärkningslapp. Limmet kommer täta sömmen och du får en betydligt tåligare lagning.

Jag vet inte exakt hur materialet på exped ser ut, men thermarest går att "svetsa" med strykjärnet. Har sett lättpackare som kortat ner sina liggunderlag på det viset (innan det kom korta modeller).
 
Riktigt bra tips att sy! Visar sig min lagning inte hålla så ska jag definitivt prova att sy. I helgen ska vi ut så då kommer facit om det håller eller blir en kall natt 😀
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips