Tips på första tält för rimlig peng

Jag tänkte lura ut flickvännen på flerdagarsturer i sommar och behöver ett tält för två pers och två stora hundar. Tänker mig ett tremanna tunneltält för 1500-2000 nånstans. Det behöver inte vara något speciellt utan jag är ute efter ett funktionellt 3-säsongs som klarar lite väder och är "prisvärt" snarare än "bäst".

Budget upp till 2000
3pers [+ hundvänligt]
Lätt, smidigt och bekvämt nog att flickvännen följer med en gång till!

Jag är väl åtminstone lite friluftsmänniska och har övernattat i tält och vindskydd ett flertal gånger men jag har absolut ingen koll på vad som är bra och vad man ska ha. Står ofta info om vattenpelare, sitthöjder, material och andning som inte säger mig nånting.

Jag har några förslag som ni gärna får kommentera men jag är öppen för annat också. Import från annat EU-land är absolut också aktuellt om det är fördelaktigt.


Bergans Trysil 2000:-

Vaude Taurus II 1400:-

True North Lite 3 1500:-


Hur är det förresten med hundar och tält? Klarar duken klorna eller får de sova i absiden?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vaude taurus II har jag haft i två persvariant. Tyckte det var lågt i tak och absiden var för liten för både packning och matlagning. Två stora blöta hundar inne i tältet är ingen höjdare. Leta efter ett tält med absid som rymmer hundar och packning. Mitt råd är begagnat.
 
Av de tre tält du föreslår skulle jag definitivt (för de pengarna) valt det första bara för att slippa ha blöta hundar i innertältet...
 
Här är ett annat alternativ för dig. Detta är en specialvariant som bara tillverkas för XXL, men tror att det i grunden är ett Bergans Compact 3 (dvs inte Compact light 3), fast i annan färg. Jag har ingen erfarnhet av denna variant, men har däremot använt Bergans Compact light 3 som är ett bra och rejält rymligt tält för 2 personer (se min recension).
http://www.xxl.se/Root/Vildmark/Tält-och-Sovsäckar/Tält/Trysil-3-Pers-Telt/p/1088461_1_Style

Lämpligen sover hundarna i absiden, men det finns plats för dem även i innertältet om man är två vuxna. Vill ni skydda bottenväven för hundklor, ta med ett billigt liggunderlag i cellplast som hundarna kan använda.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Ja jag hade den som alternativ också som du kan se, gillade designen och det lutar mest åt den.

Funderade en sväng på ett compact light men jag vete tusan om det motiverar 1500 spänn extra för ett par dagars övernattning om året. Har tittat lite utomlands också men dels verkar inte priserna bättre än i sverige ( vilket är lite ovanligt) och dels har jag inte hittat någon bättre modell. Begagnat hade kunnat vara aktuellt - men det finns ju inget!

Ska sova på saken till efter midsommar tror jag och uppskattar absolut vidare synpunkter.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.