Tips på familjevandring med barn i Alperna

Vi har tänkt bila ner till Alperna för att vandra några dagar och vill gärna få tips på ställen som kan passa för att gå med barn, gärna i Österrike eller Italien. Vi har en kille på 6 år och en dotter på 12, och det är bra om det funkar för dem. Är det någon som har någon erfarenhet och tips?

Johan
 
Inte för lätt

Ok, det är rätt område, vi funderar på att åka vidare ner till Kroatien för att bada efteråt. Så det är åt rätt håll. Men jag har också fått tips om att det inte skall vara för lätt, för då lessnar barnen och klagar på ryggsäcken osv. Med lite mer klättring på lagom nivå så är det roligare för alla. Jag läste på annan plats om klättringsstigar. Finns det några sådana i området?

Johan
 
Jag var i Kärnten som barn med mina föräldrar och längtade varje dag till Dolomiterna, Kärntnes berg är runda, som svenska fjäll. Det finns mängder med "klätterstigar" i Dolomiterna. Just det året, när vi äntligen hade lämnat Kärnten, gjorde vi en del i Sextener Dolomiterna, bl a ovanför Locatellihyttan. Det var en stor upplevelse för mig som nioåring.

Googla på "via ferrata". Somliga är mkt utsatta och är direkt olämpliga för barn, andra är lätta och i princip bara roliga.

Per
 
Jo, jag håller med Per om att dolomiterna har mer vertikaler. Så om du är ute efter kätterstigar hittar du säkert mer där.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips