Tips på bra och vattentäta walkingskor sökes!

Hej!
Ska köpa walkingskor och det finns miljarder varianter att välja mellan. Vandringskängor har jag redan två par av men de är lite stora och klumpiga för vardagsbruk. Så nu söker jag alltså en lite lättare sko. Det bästa är att köpa hem och prova men hur skon sedan verkligen funkar går bara att veta när man väl är utomhus med den. Jag vill att min sko ska vara skön, stabil, lätt, ha bra dämpning, inte vara för hård, vattentät (och Goretex är inte alltid vattentätt) och lite högre (inte lågskor). Jag har iläggssulor och smala, känsliga anklar (som jag håller på att träna upp) så har lite svårt att hitta skor som passar. Har än så länge sett ut två varianter, nån som har koll på dessa skor? ;
W Cagliari Mid GT och Haglöfs Ridge Mid GT women.
 
Jag har också "veka" anklar och behöver stöd men ville inte ha en tung känga så jag köpte Salomon x-ultra och är helnöjd med dem!

Jag köpte dem dagen innan vår vecka på fjället och hade dem hela veckan utan vare sig skavsår eller vrister som gav upp. De höll tätt trots ösregn och plask i blöta myrar.

Mycket bra sko enligt mig!
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips