Tips på bra finbryne sökes

Ok! Kniven var ju inte särskilt dyr, så det får jag ta. Men visst hade jag hoppats på att kniven skulle vara bättre härdat, säg runt HRC 56-58 som de rostfria Hultafors-knivarna i samma prisklass.

Sedan står jag inte och faller med den vita Arkansas-stenen, då jag har ett flertal mindre varianter av den + en del andra brynen + tormek T7. Men visst saknar jag ett större finbryne för vanliga knivar, därav denna tråd.
.
Fattar. Ingen omedelbar brådska med brynet m a o.

Hultafors-knivarna i rostfritt är tillverkade i det japanska AICHI AUS-8, vilket i grova drag motsvarar AISI 440B. Det här stålet är i klass med Sandvik 12C27 och är av avsevärt bättre kaliber än det tyska stålet som dina knivar är tillvarkade i.

~Paul~
 
Nu har jag i alla fall invigt mina gratisbrynen och visst funkar de till att få upp skärpa nog att strimla kopieringspapper. Dessutom funkar dessa brynen bra för lite större knivar, tack vare storleken 15X15 cm. Jag sågade till en 1,5" tjock planka i samma mått (15X15 cm), som fick duga till underlag.
/Niklas
 
Brynkloss görs enkelt av en plankstump samt en bit tunn plywood. Såga ut ett hål 1 mm längre och bredare än brynet. Limma plyvoodbiten på stumpen. Fila av ev sågskägg och nu kan du enkelt fästa brynet i rätt arbetshöjd i filklämman, skruvstycket eller på hyvelbänken. Dubbelbrynen kan du lätt vända och singelbrynen kan du limma fast.
 
Brynkloss görs enkelt av en plankstump samt en bit tunn plywood. Såga ut ett hål 1 mm längre och bredare än brynet. Limma plyvoodbiten på stumpen. Fila av ev sågskägg och nu kan du enkelt fästa brynet i rätt arbetshöjd i filklämman, skruvstycket eller på hyvelbänken. Dubbelbrynen kan du lätt vända och singelbrynen kan du limma fast.

Jag funderade på att limma plattorna på varsin plankstump, men avstod tills vidare av rädsla för att plankstumparna skulle slå sig och därmed spräcka dessa brynen.

Plywood eller masonite tror jag är bättre ur den synpunkten.
/Niklas
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips