Tips om Padjelanta

Hej!

Jag ska upp och vandra i Padjelanta i sommar. Är det någon som har erfarenheter eller tips om det området? Bra stugor och fiskevatten t.ex.

Hälsningar

Tor
 
Många erfarenheter

Hej!

Har många erfarenheter, men har sällan bott i stugorna. Inte heller fiskat. Vet bara att fiske är tillåtet längs leden och 1 km på var sida om leden. Man måste lösa fiskekort.

Vad jag vet är att stugorna numera sköts av den lokala samebyn och att det är väldigt bra!

Bodde i Kisurisstugan i fjol. Hög fjällstandard, trevlig stugvärd. Chans till inköp av färsk, eller rökt fisk och hembakt bröd.

Vilken del av leden har Du tänkt gå. Det blir lite lättare med råden då.

Hör av dig.

//Bert
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Re: Många erfarenheter

nidob49; sa:
Vad jag vet är att stugorna numera sköts av den lokala samebyn och att det är väldigt bra!

Kan vara väldigt bra. Häromåret råkade jag ut får en stugvärd som utnyttjade sitt stugvärdsskap till att göra politisk propaganda. Han dök också bara upp på kvällen för att ta betalt, en stugvärd som bor i stugan är mera närvarande (tjejerna i Staloloukta skötte däremot den platsen ypperligt).

Att samebyarna får en chans att få ekonomisk utvinning av turismen äör bra, men det går inte alltid rätt till.

De har börjat med båtskjuts poch då röjt en ny stig ner i deltat. Detta kan de göra med sina specialrättigheter. Men ingen annan kan röja en stig i en nationalpark.

mvh Christian
 
Mycket bra val!!

Padjelanta erbjuder ett mycket bra fiske trots sina begränsningar. Man får ju som bekant inte fiska utanför den zon som omger leden (1 km på var sida leden), men det räcker gott och väl. Har besökt området 3 ggr och haft ett mycket bra fiske om vädret har tillåtit. Om du kommer i rättan tid så kan du få ett rödingfiske som heter duga!!!!!. Jag har endast bedrivit flugfiske, men rekommenderar kastspö dom dagar när det inte går att kasta pga kraftig blåst och att fiske med drag och spinnare kan vara bättre vissa dagar. Titta närmare på området kring Tuottarstugorna, väldigt många och intressanta vatten med mycket grov röding i vissa, men det finns mycket att välja på. Jag har fiskat längs norra och södra Padjelantaleden.

MVH JP
 
Hej Bertil!

Jag ska gå hela leden från Ritsem till Kvikkjokk. Det blir min först tur till fjällen så jag är väldigt tacksam för lite tips på den sträckan!

Vänliga hälsningar
Tor Seldén
 
från kvikkjokk til akka

Hej Tor!
jag gick förra året från kvikkjokk till akka, det var mycket bra led, stygorna är väldigt bra förutom sammarlappa där är det stort problem med mygg. fiskvatten hittar du vid sammarlappa och stallolukta.
planera en vilodag vid stallolukta eller araslukta det är väldigt vackert och behöver lite tid att njuta av den underbara sköna naturen.
ett tips starta från ritsem eller akka istället jag gjorde tvärtom och det kändes de första dagarna det var mest uppförsbacken.
Undvik om du kan vandrahemmet i kvikkjokk väldigt durt och personalen är ursel.
ha en trevlig vandring.
Fatma B
 
Hur många dagar skall man räkna med för hela leden?
(Alltså exklusive tillägg för vilodagar och avstickare)
Jag vet att biten närmast Akka är väldigt snabbgången, men hur är resten?
 
Re: Andra hållet!

Åke L; sa:
Tycker fortfarande att Det är bättre att starta i Kvickkjokk.Läs mer här: http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=12257

Hej!

Jag vet att många tycker att det är bäst att starta i Kvikkjokk, men jag föredrar andra riktningen. Jag tycker det är skönast att få solen framifrån. Jag har startat en gång vid Akka och en gång vid Vaisaluokta. Det är en smaksak vilket av dessa alternativ som är bäst.

Stugorna är genomgående bra. Man behöver ca 9 dagar för hela sträckan (utan vilodag) eftersom några av stugorna närmare Kvikkjokk ligger ganska nära varandra så att man kan hoppa över t ex Tarrekaise eller Njunjes.

Tänk på att det även i juli kan snöa. För några år sedan hade vi ca 1 dm snö den 7/7 vid Tuottar, men den töade bort ganska fort.

Bertil
 
Gick Ritsem - sulitelma för två år sedan. Vi gick första veckan i september och det var nästan folktomt, tror vi träffade på 5 personer på hela veckan. Jag gillade padjelanta, väldigt vacker natur. Enda problemet vara att vi planerat in lite för långa dagsetapper. I vanliga fall går ju lederna i dalgångarna, här gick leden tvärs över. Väldigt mycket upp och ner alltså, med följden att två av oss fick ont i knäna.
 
Jag vet att många tycker att det är bäst att starta i Kvikkjokk, men jag föredrar andra riktningen.
Om det är så många vet jag inte, en överväldigande majoritet av ledvandrare tycks vara inne på Din
"solen i ansiktet-linje", det är ju onekligen trevligare med solbränna i ansiktet än i nacken!
Mellan Abisko och Keb är södergångarnas majoritet så stor att om man tältar och kommer ur fas med stugfolkets avmarsch så kan man långa stunder tro man är helt ensam. Går man däremot norrut kommer man inom loppet av ett par timmar att möta detta veritabla lämmeltåg.
På den relativt glestrafikerade Padjelantaleden är skillnaden knappt märkbar.
Här finns mer om Padjelanta, och en del fina bilder:
http://www.travelnotes.de/scandi/index.htm
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips