Tips om 7b i Stockholm

Tabu i Skevik - lätt att toppa, kruxet tidigt och väldigt fin. Ganska lätt för sin grad också.

eller Hemlös i Margreteberg, lätt men den är inte särskilt fin. Kruxet är nog att klippa tredje bulten.
 
Hemlös har jag faktiskt testat lite på utan att komma nån vart med insteget. Har du möjligen beta? Jag gick långt till vänster på areten men misstänker att man kanske ska utnyttja greppen på den högra väggen?
 
Höger hand på areten (gaston har jag för mig), ganska högt med vänster fot på ett litet men bra steg och ställ dig upp. Ta vänster hand på en crimp upp till vänster. Du ska vara på vänster sida om areten med kroppen.

Tror det bara är ett grepp på högersidan man behöver använda.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
har för mig...

...att baggebyväggen har sjuor....lidingö...följer gärna med men kommer inte upp....än i allfall...för grön...hälsar anna
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.