Tips och tricks sköta och trivas med torrdräkt

Igår så köpte vi varsin torrdräkt för kajakändamål Eva och jag. Ursuit MPS för Eva medan jag köpte en snarlik Dry Fashion Advance då mediumstorleken på Ursuit MPS var slut i butiken.

Vi fick en del tips av expediten på http://www.kajaksidan.se/klader/torrdrakter-tillbehor/torrdrakter/

Skor utanpå tygsockorna för att undvika att hälarna nöter hål mot kajakbotten och kortbyxor eller andra byxor utanpå torrdräkten för att undvika skav och nötning mot sitsen.

Tömma ur luft ur dräkten innan paddling genom att lätta i halsen samtidigt som man huksitter.

Skölja eller duscha av dräkten med sötvatten efter användning.

Har ni andra tips eller erfarenheter? Riskerar man skada dräkten vid alltför häftiga räddningsövningar?

Thure
 
Hej

Några tips gällande torrisen;
  • Torka ren hals och handledtätningar efter användning
  • Talka tätningarna efter användning (och gärna innan) för att skydda och underlätta påtagande av dräkten
  • Smörj kedjan
  • Jag har våtdräktsskor utanpå sockorna
  • Förvara dräkten mörkt, svalt och gärna hängande
  • Håll koll på naglarnas längd, lätt att skada tätningarna med vassa naglar
Sol tar illa på tätningarna, häng den i skugga när ni är ute på tur

Hälsningar Johan
 
Tack Johan.

Antar att talk gäller latexmuddar och inte neoprenmuddar.

Var köper man talk?

Vad smörjer man dragkedjor med?

Gäller detta både metall och plastdragkedjor?

Thure
 
Hej Ture

Man pudrar både latex och neopren,
Jag har båda typerna av kedja, skulle köra med typ vaselin eller mjukt vax till bägge. Till stål kör jag även stearin..

Talk kan man köpa på Ica eller motsvarande affär. Kroppspuder...

Hälsningar Johan
 
OK. Silikonpreparat verkar rekommenderas till flera fabrikat av plastdragkedjor.

Vi kör nog tills vidare med det som följde med Ursuit MPS.

Thure
 
Hej igen

Har använt silicon till plastkedja, var dock mycket försiktig så att inget kommer utanför/på tyget. Silicon på ytor som skall limmas om är inte bra. Limmet hugger inte... ( om du skall skifta kedja i framtiden). Stannar siliconet på kedjan är det ingen fara

Hälsningar Johan
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Bivax till metalldragkedjor är utmärkt. Ta en bit vax o gnid fram o tillbaka. Jag har en känsla att det fungerar lite längre än gammalt stearinljus, som också är bra. Den typ av dräkter ni köpt är väl inte helt täta i halsen vid alltför mkt badande. Men o andra sidan troligen utmärkta på svagisen.
 
Silikonspray

Silikonfett till dragkedjan (ifrån dykbutik) samt så silikonspray till muddar och hals, finns livsmedelsgodkänd vilket känns bättre. Använder det till allt friluftsgummi.
 
Se till att inte vika dragkedjan. Rulla ihop dräkten så det inte blir veck på dragkedjan. Jag brukar börja med fötterna och rulla en bit upp, sedan viker jag in ärmarna och överdelen så dragkedjan (stängd) rullas över rullen. De där dräkterna har väl vertikal dragkedja? Då blir det ännu lättare att rulla ihop den.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.