Tidsåtgång, Sydtoppen - Svartasjön

Borde vara riskfritt att lämna ryggsäck och tält nere i Tarfala medans jag bestiger K-tjåkka eller hur ? :)

Riskfritt är aldrig något, men jag har aldrig hört talats om stölder i fjällen. Du behöver ju dock inte smälla upp tältet helt uppenbart vid stugorna. Och ta med dig sånt som är lätt att sno och värdefullt i dagsäck (men det brukar man vilja ha med sig på topptur ändå: plånka, kameror, gps m.m.)

Som sagt är stigningen från tarfala till svarta sjön jobbig. Västra leden är dock desto jobbigare... upp och ner. Budgeterar du en dag för vardera "steg" bör det vara ordentligt med tid. Största risken är snarare att vädret sabbar planerna.

(1) nikka-keb station
(2) keb station-sydtoppen
(3) keb basecamp - tarfala
(4) svartasjöntur

osv.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips