The Big Trip - Dokumentärfilm om långfärdscykling

Jag såg filmen tidigare idag. Härlig var den. Och så där amatörmässigt personlig och grym. Inte massa vyer från flygplan och slowmotionscener med mörka berättarröster. Detta var bra !

Mvh / Johannes
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Häftigt!

En mycket lyckad film. Fint och känsligt visas på deras resa. Gärna flera sådana filmer.
Keep up the good work! Vi vill se mer.
 
Skönt filmad och att man slapp alla beskrivningar av prestation och coola problem som hjältar brukar få i filmer. Den inre prestationen lyste igenom. Nu måste jag nog läsa på vad Tourette innebär.

Enda lilla tekniska detaljen är att det skär i mitt öga med spegelvända bilder med text i. Säkert för att få bra linjer, men det stör mig ordentligt.



/Andreas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips