Tentipi-tält

Hej!
Är det någon som har erfarenhet av Tentipi Zirkon 5. Det finns en i Canvastyg å en i nylon lättviktstyg. Funderar på vilken jag ska välja, kommer att använda det i första hand som basläger - tält.
Mvh
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Bomull-polyesterväven är tyngre. Men den släpper igenom mera dagsljus. Mindre kondens är en annan fördel.

Vi har en 7:a i bp från Tentipi sedan typ 20 år tillbaks och är fortfarande nöjda. Vi lånade en lättviktskåta vid en övernattning innan vi bestämde oss.

För vandring skulle jag överväga den lättare väven.

Finns massor av inlägg att läsa i äldre trådar.

Sök på tältkåta.

Lycka till.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips