Telisåkning nära Gbg

Sitter och känner mig stressad då denna skidsäsong ser ut att bli den sämsta i min skidhistoria. Detta pga. exjobb i Göteborg under våren. Dock är jag positivt överraskad över snöns förmåga att bita sig kvar här nere. Denna snö gör tyvärr min skidabstinens än större. Därför behöver jag nu tips på någon "hemmabacke" i närheten av Gbg som man kan harva runt lite i under kvällar och helger.

///Jonas
 
Ulricehamns backe är helt ok för att åka 2 timmar i. De är duktiga på att pista det de har. Har för mig att de har kvällsöppet på onsdagar. tar ca en timme att åka dit med bil.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips