Status på vindskydd nära Göteborg

Svartedalen

Hej, var nyligen ute i Svartedalen på vandring och övernattade vid Tvängens vindskydd som ligger längs Bohusleden strax söder om Bottenstugen, detta var trevligt och i bra skick.

Kan också varna för att vindskyddet som finns utsatt på de kartor som är ut positionerade i området och skall ligga vid Stora Äggdalssjön inte finns kvar. Kunde heller inte hitta det vindskydd som fanns på sportfiskarnas karta vid Stora Grötevattnen.
 
Ö. Långevattnet
x640255
y127779
N 57° 41′ 34" E 12° 4′ 41"
(RT-koordinater tagna från kartan, sedan omvandlade till lat-long)

Vindskyddet verkar vara i bra skick och den dan, för några veckor sedan, när jag passerade hade någon övernattat nyligen.

Som geocachare känner man till platsen som N 57° 41.560 E 012° 04.688
 
Intressant tråd!

Mitt bidrag får bli kartan över Kåsjöområdet (http://delsjoomradet.se/2012/06/25/vandringstipset-kasjorundan/), dvs östligaste delarna av Delsjöområdet, där det finns tre vindskydd markerade
- SV om Kåsjön, längst ner till vänster på kartan vid den röda triangeln på fotot. Gick förbi i somras men kan inte minnas att jag såg den. Men kartan är ny så vindskyddet är där. Jag tror att vindkyddet på sidan kan vara detta skydd. I närheten av N 57° 42.135 E 012° 06.563
- NV om Kåsjön, ca kl 11 s a s. Fint vindskydd med myggnät som gick att rulla ner för öppningen. Jag gick förbi i början av augusti. N 57° 42.560 E 012° 07.060
- NV på kartan. Inte så tydliga på bilden pga solglans men de två symbolerna närmast kartans övre vänstra hörn är vindskydd och fiske. Jag har inte besökt platsen.
 
Gick en liten sväng i Risveden nu i maj.
Tog bussen till Mickelsdamm och gick till Sjövik.
Passerade då Slereboåns naturreservat och där fanns ett trevligt och välskött vindskydd i reservatets västra ände. Det var dock lite för tidigt för mig att gå i bivack så jag övernattade inte där.

Slereboåns dalgång

WGS84 N58° 00.520 E012° 15.640
RT90 X 6437117 Y 1290509
 

Bilagor

  • m5170157-b.jpg
    m5170157-b.jpg
    73.9 KB · Visningar: 1,479
  • m5170158.jpg
    m5170158.jpg
    76.6 KB · Visningar: 1,415
  • m5170159.jpg
    m5170159.jpg
    55.9 KB · Visningar: 1,328

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips