Telis på slalomskidor!?

Trött på dyra telisskidor som de aldrig säljer ut. Skulle bara höra vad det finns för åsikter om att sätta telisbindningar på vanliga slalomskidor tex. Extreme Freedom.

Ha det!
 
Bara att köra

Det är bara att köra, telismodellerna brukar vara samma skidor men med annan grafik och dyrare pris!
Ev vill du ha lite mjukare modeller, men dwet beror på hur du åker. Hälften av alla telisåkare jag känner åker på slalomskidor!

Är själv sugen på ett par Völkl G4 men nästan 6000 :-(
 
välj fritt

Köp skida efter användningsområde och underlag. Räkna med att du inte åker lika kraftfullt med telemarkteknik som alpinteknik och välj därför inte de styvaste alpinskidorna.
Jag åker på Salomon x-scream series och telemarksskidan K2 Totally Piste (99) som oxå tillverkades som alpinskida under namnet Black Magic. - Jag lider inte.
 
Knappast dyrare.

Telis modellerna är ju knappast dyrare. Kolla bara på K2 AK Launcher o deras telis variant Work Stinx. Där ä ju Telis varianten minnst en tusing billigare. Samma gäller för atomic o en massa andra märken.
 
Slalom skidor

Hej Johan

Jag hade den äran att få prata lite med ett par killar som var förbi här i Västerås och marknadförde K2, Dynastar, Extrem, Vökl, Atomic. Frågan var precis den som du ställer -Hur bra fungerar slalomskidor? Det visade sig att två av killarna körde telisar och använde slalomskidor när de var ute och körde. Inga problem alls enl. dem. Rekommendationen från deras sida var att ta sig till Sälen när det är skidprovar dag och sedan låna och prova telisar på slalomskidor. En av killarna skulle var uppe där med sin privata utrustning, så ber man snällt så får man säkert prova.
En sak jag har noterat är på telis sidan så är man fortfarande lite konservativ och vågar inte satsa på de extrema skärningarna som finns på slalom skidorna. (t.ex. 103-65-93 och 106-68-96) Och jag frågade killarna hur det kom sig och dem svarade att idag så är telis och slalom så lika varandra och telis pjäxor bindningar har blivit så styva att det finns ingen anledning att tillverka speciella telis skidor.
Så ta mod till dig och investera i ett par sjyssta slalom lagg och jag tror att du kommer få roligt.

Lycka till T
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.