Tältplatser vid Kebnekaise?

Tältplats

Är det bara jag som tänker att det KAN vara ett extremt väderutsatt ställe att tälta på med barn!? Inget jag skulle rekommendera! Kan vara nog jobbigt väder nere vid fjällstationen.

Jag har sett kaffedalen en höst i september från sin sämsta sida. Inget ställe för vuxna heller att tälta på. Utan förvarning kom stormen och dimman. Vi kunde inte stå upp, än mindre gå mot vindriktningen. Allt var över på några timmar ,men jag skulle nog inte vilja haft mina barn med mig.
 
Observera att TS inte frågade om någons åsikt om att tälta med barn. Han frågade efter tältplatser närmare Kebne än fjällstationen. Moralisera kan ni göra någon annanstans. Har ni inget att tillägga tråden behöver ni inte heller bemöda er om att skriva åsikter ingen bett om.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Observera att TS inte frågade om någons åsikt om att tälta med barn. Han frågade efter tältplatser närmare Kebne än fjällstationen. Moralisera kan ni göra någon annanstans. Har ni inget att tillägga tråden behöver ni inte heller bemöda er om att skriva åsikter ingen bett om.

Hoppsan. Om du har läst på utsidan ett tag så ser du att man inte alltid är så strikt med att hålla sig exakt till frågans semantiska lydelse. För egen del har jag lärt mig mycket på att folk delar med sig av sin erfarenhet, ungefär som det fungerar när man träffar på nån på fjället.

TS skriver inget om sin bakgrund, han kan vara en riktig fjällräv vad vet jag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips