Tält för Gröna bandet-vandring

Jag och min fru + hund planerar inför en längre vandring (Gröna bandet) nästa sommar och har lite tältfunderingar. Vi har i dagsläget ett tält från Luxe Outdoor (Habitat NX3) som fungerat bra för de turer vi varit ute på sen vi köpte det för ett och ett halvt år sen.
Vi har använt det på sommarvandringar i Jämtlandsfjällen, längs Höga Kustenleden och diverse helgturer i sydligaste Sverige + tre veckors bilsemester till Kroatien med stopp i bland annat österrikiska alperna. Kommande vecka ska vi till Grövelsjön.

Många här verkar investera sina pengar i betydligt dyrare tält, från Hilleberg och liknande och vi överväger ifall det är värt det. Jag är orolig att tältet vi har nu kanske inte kommer orka dels de starka vindar vi med stor sannolikhet lär få smaka på under en två månader+ lång vandring i fjällen och dels slitaget från 60 eller så tältnätter i rad. Så, frågorna är:

Är det värt att köpa ett dyrt tält inför turen och förhoppningsvis ha ett tält vi kan använda många många år framöver, eller är det onödiga pengar för några med lågbetalda jobb och inga besparingar? Hur många halvbra tält går det på ett jättebra och hur stor skillnad är det egentligen mellan halvdyra tält och jättedyra? Vad betalar ni 5000 extra för?

Tacksam för tips från både prylnördar och långvandrare!
 
TarpTent

Hej!

Jag vandrade själv gröna bandet förra året och då hade jag med mitt TarpTent Contrail. Det är ett lättviktstält som väger omkring 640g eller så. Runt golvet och tältduken är det ett mellanrum på 20cm som endast är täkt av myggnät. Jag sov i tältet 35+ nätter och det svek mig aldrig trots att jag ofta slog läger uppe på kalfjället för att slippa myggen. En sak jag uppskattade var att golvytan är liten så att det blir lätt att hitta tältplatser.

Men på frågan om ni måste skaffa ett kraftigare tält så går det nog bra utan. De dagar då vädret är som sämst så vill man ändå inte slå upp tältet på en utsatt yta.

Hoppas ni får några svar!

// Peter Nordström
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Det är ju inte direkt något Biltematält ni har, snarare ett ovanligt prisvärt "bra nog"-sådant, dessutom med en del finesser som de dubbla ingångarna och möjligheten att endast sätta upp bara inner- eller yttertältet. Hade det haft några uppenbart svaga punkter, typ klena stångkopplingar med dålig precision, blixtlås som krånglar, linfästen som går av, felsydda sömmar etc, så hade ni ju redan noterat det med tanke på att ni hunnit använda tältet en hel del.

Jag har tillbringat ett stort antal nätter högt upp i diverse berg i betydligt sämre, och jag lever än :)
Å andra sidan blåste dåtidens värstingtält sönder mitt i en stormnatt och hällande regn för mig och den nybörjarvän jag lockat upp på fjället, med löften om hur mysigt allt skulle bli... Hon följde inte med fler gånger :(.

Ni är ju vana tältare; fortsätt ägna lite omsorg åt tältplatsvalet, orienteringen och uppsättningen, så ska det nog fixa sig, om ni inte har någon extrem otur.
 
Bergans Trollhetta2 ca 3000kr 2,6kg, trollhetta 3, 3,15kg 3500kr(stor absid)

Hillebeg nallo 2, 2,4kg ca7000kr ,nallo2gt 2,9kg, nallo 3, 2,6 kg ca7500kr

så ungefär två tält i mellan klassen för ett i toppklassen liknande funktioner två hg lättare. Takhöjd är värt att kolla innan köp, absid är trevligt på fjället.
 
Med omsorg vid t
ältresning och val av inte alltför utsatta platser kan ni förlänga livslängden på ert tält.

Vind och sol är det som sliter samt nötning av tältbotten mot underlaget. Möjligen så är polyuretanbeläggningen på yttertältet det som kommer att ge upp först. Nylon är mindre UV-resistent än polyester har jag för mig. Dyrare lättviktstält har ofta ytterväv av silikonimpregnerad nylon men det töjer sig mer än polyester.

Behöver hunden ligga innanför myggnät?

Thure
 
Senast ändrad:
Säger bara Helsport Rondane 3 superlight.. Rätt låg i takhöjd men då är även packvikten riktigt låg.

De blev 16 nätter med min Rondane superlight under semestern o är riktigt nöjd..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips