Tält för 2 pers, lättvikt, 2 kg?

Ang tält i NZ

Även jag skulle rekommendera Arctic Alpine WTB2 eller Veloce.
Har använt båda en hel del och anser att pris/kvalité står sig väldigt bra i förhållande till de fyra Hilleberg, två Marmot mfl tält jag haft genom åren.
Men är det i Nya Zeeland ni ska använda det är det nog bättre att shoppa på plats så slipper ni riskera övervikt på flyget och strul med karantänsreglerna i tullen:
https://www.lonelyplanet.com/thornt...s/bringing-camping-hiking-gear-to-new-zealand
Sortimentet av både stora internationella som mindre inhemska friluftsmärken är bra och pga lägre köpkraft/skatter är de mesta billigare.
Inte provat tält från inhemska Macpack men är väldigt nöjd med kvalitén på mina ryggsäckar och motsvarande tunneltält kostar nu ca 2806kr på rea:
http://www.macpac.co.nz/equipment/tents
Googla så hittar ni gott om butiker och får ni en bättre uppfattning om prisläget!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Många tillverkare räknar med att 800mm klarar du allt regn med. Högre siffror för golv om du tänkt slå upp tältet på blött underlag.
1500-1800mm är "standard" hos många och mitt Marmot tält har klarat rejäla regn utan minsta dropp. Mer viktigt då tycker jag med fungerande ventilation för att undvika kondensproblem.
 
Nu står det inte 1500mm dock?

mat.fly: 40D 230T Ripstop Nylon Si/Pu, Seamsealant delivered
waterhead fly: min. 2000 mm
mat.nest: high density polyamide mesh, uncoated nylon tafetta fabric
mat.floor: nylon tafetta PU seamtaped
waterhead floor: min. 4000 mm
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips