Tält Fjällräven vålå 4

Hej!

Jag söker beg tält för enklare camping med familjen. Sommarfjäll är exteremen. Två vuxna och två barn ska sussa gott.

Nu har jag fått ögonen på ett FJ Vålå 4 tunneltält för 2000. Bra köp? Fjällräven borde väl borga för hygglig kvalitet. Någon som testat tältet?

Tipsa gärna om andra budgetklipp, lågprisstjärnor eller bra billiga tält. Budget är upp till 2000 kr (typ).

Tacksam för snabb respons, det eventuella köpet kan ske i dag.

Frid!
Anders med familj.
 
Har inget själv, men av bilder att döma verkar det vara en Akka(?) föregångare. Vålå 2 lär väga 4.5kg så 4:an blir nog ca 5.5kg. Ser ut
som ett tryggt köp.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för svar! Jag tror det har sålts till ganska nyligen, så det är nog parallellt med Akka. Som jag förstår det är Vålå ett tresäsongs tält, så det skiljer sig nog från Akka.

Men som sagt, det är nog ett tryggt köp. Hade dock varit trevligt med lite erfarenhet av just detta tält för det finns inte mycket att läsa på nätet.

Mvh
Anders
 
Äsch, va fasen! Jag gjorde ett frånsteg från min frenetiskt faktagooglande personlighet och slog till på tältet. Använt två gånger så det är i princip nytt.

Så nu får ni bara skriva snälla saker om tältet annars kommer jag att slita mitt hår och vara bitter hela livet över att jag bara researchade en halv dag istället för de obligatoriska två veckorna :)

Häpp!

Anders
 
Jo, jag såg dessa. Trots några tveksamheter verkar det ändå rätt lovande. Det dräller inte av 4-pers tält på Blocket så man får passa på.

Tack ändå!
A
 
Vålå var väl en budgetmodell med yttertältsväv av PU-belagd polyester?

Så har jag förstått det också, med viss fundering huruvida "3-säsongs" är lika med "budgetmodell", men det är väl en definitionsfråga. Hittade hur som helst specarna till slut. PU-belagd polyster verkar stämma, en bit över 5 kilo, 3000mm yttertält, bågar i aluminium.

http://www.skovdenatur.nu/produkt.asp?id=1457

Tältet är 6 år gammalt och använt 2 nätter. Jag tror det här blir bra.

(Men jag får det först om några dagar, väntar nog lite med hurra-ropen)

//Anders
 
Hej igen!

Uppdaterar denna tråd med en fråga, jag har lite funderingar när det gäller en eventuell kapning av bågarna.

Tältet som jag köpte begagnat enligt ovan är i nyskick och vi är nöjda med köpet. Om några dagar är det dags för tältpremiär. Det är dock en sak jag funderar på som kanske någon kan ge synpunkter på.

När man för in bågstängerna i kanalerna så kommer bortre änden in i den förstärkta tyghylsan, precis som avsett. Jag vet inte om det är en udda lösning eller ej, men bågarna "ser inte ljuset" när man trätt dem genom kanalen utan hamnar i en förstärkt hylsa. På denna sida tältet hamnar, när det är uppslaget, yttertältets duk direkt mot marken. Ingen glipa.

På andra sidan tältet sitter möjligheten att justera spänningen i bågen. bågstången sticker ut en hel del vilket resulterar i en ca 8 cm glipa mellan yttertält och marken. Då är justeringsmöjligheten nyttjad till max och bågen är hårt spänd.

Alltså, ena långsidan dikt an mot maken, och andra med 8 cm glipa.

Det hela ser knepigt ut och jag funderar på dels om det finns risk för att regn kommer in, och dels mygg som alldeles säkert kommer ha fritt tillträde till absiden.

Är detta konstruerat så för ventilationens skull? Det finns i vanlig ordning rejäla ventilationsöppningar på varje kortsida. Eller är det en miss? Jag funderar på om man ska korta bågarna några centimeter för att minska glipan, vad tror ni om detta?

Fenomenet har beskrivits också i denna recension av Vålå 2, vilket gör mig än mer fundersam.

Allt gott!

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips