Ta sig till Kvikkjokk

Tja! jag ska till kvikkjokk under juli månad! tänkte höra om vilket sätt som är lättast att ta sig dit, tåget eller flyget?
SJ verkar inte ha släppt biljetter än och tar man flyget går dom sent på eftermiddagen och bussen går först morgonen därefter i Gällivare, tips och råd motages tacksamt! känns som att det börjar brinna i knutarna!
Hur har ni åkt dit tidigare?
 
För Juli är tågbiljetterna släppta för länge sedan, det är först efter mitten av augusti de ännu inte är släppta. Åker du tåg brukar det vara byte till buss i Murjek (kan även vara Boden beroende på tid) plus bussbyte i Jokkmokk. Boka med SJ hela vägen till Kvikkjokk så du får Resplus om tåget är försenat.
Skall du flyga är det oftast bäst till Luleå och sedan buss eller tåg+buss till Kvikkjokk. Bussarna brukar vara anpassade till tågets tider så en övernattning på vägen brukar man inte komma ifrån även när man flyger så man tjänar egentligen ingen total restid på det. Dessutom får du inte ta med bränsle på flyget (gäller även incheckat bagage) så du måste köpa det efter du landat.
Kolla länstrafikens hemsida för busstider.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips