Ta sig till Kvikkjokk

Tja! jag ska till kvikkjokk under juli månad! tänkte höra om vilket sätt som är lättast att ta sig dit, tåget eller flyget?
SJ verkar inte ha släppt biljetter än och tar man flyget går dom sent på eftermiddagen och bussen går först morgonen därefter i Gällivare, tips och råd motages tacksamt! känns som att det börjar brinna i knutarna!
Hur har ni åkt dit tidigare?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
För Juli är tågbiljetterna släppta för länge sedan, det är först efter mitten av augusti de ännu inte är släppta. Åker du tåg brukar det vara byte till buss i Murjek (kan även vara Boden beroende på tid) plus bussbyte i Jokkmokk. Boka med SJ hela vägen till Kvikkjokk så du får Resplus om tåget är försenat.
Skall du flyga är det oftast bäst till Luleå och sedan buss eller tåg+buss till Kvikkjokk. Bussarna brukar vara anpassade till tågets tider så en övernattning på vägen brukar man inte komma ifrån även när man flyger så man tjänar egentligen ingen total restid på det. Dessutom får du inte ta med bränsle på flyget (gäller även incheckat bagage) så du måste köpa det efter du landat.
Kolla länstrafikens hemsida för busstider.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips