Synpunkter på tur runt Keb

Törs inte säga nåt. Beror på hur vädret är, regn /sol. Vad jag förståt så behöver man iaf inte vada djupt, men många bäckar blir det.
Det finns en bra hemsida, andersj.se, en kille som tillverkar allt själv. Har gjort vadstövlar efter hans ritningar, för säkerhetens skuld. Behövs dom inte i vad, så kan man hämta vatten med dom, eller ha dom som sittunderlag.
 
Ok Unnah, det var info att ta i beaktande det där - "många bäckar".. Jag börjar tänka att jag nog inte vill dra med mitt sällskap ändå på hennes första fjällvandring och gå oledat kanske :p Känns tveksamt nu...

Så: var kan man annars gå ca 5 dagar, längs led, utan vad? Jag tänker ändå helst Lapplandsfjällen nånstans, men såklart gärna nånstans där jag själv inte varit än.. Alltså inte Kungsleden mellan Keb och Kvikkjokk! Men jag ska nog ändå föreslå klassiska Abisko-Nikka, få se vad hon säger om det. Det blir ju ett par dagar längre än vi tänkt, och jag tyckte att fem dagar var rätt lagom själv på min premiärtur 2009. Samtidigt är väl just Abisko-Nikka rätt vanligt för förstagångsvandrare...?
 
Enkla vad ...

... innebär ibland att man inte ens kommer i kontakt med vatten. Jag har t.ex. tagit mig över Tarfalajokk en bit nedanför Tarfalasjön i joggingskor utan att bli fuktig ens under sulan genom att hoppa/gå från sten till sten. Ska du upp på Kebnekaisetoppen så måste du ta dig över jokkar. Går du västra leden måste du ta några steg i jokken som kommer från Björlings glaciär och den som kommer från Kitteldalen. På morgonen är det lättare än på eftermiddagen efter en solig dag. Går du östra leden ska du ta dig över jokken från Kebnetjåkkaglaciären. Alla dessa vad är enkla, men kräver försiktighet eftersom vattnet har hög fart (åtminstone från Bj glaciär). Jag har hittills alltid tagit dem utan problem med halvhöga kängor; stavarna kommer extra väl till pass i sådana situationer. Vad jag har hört och läst så är vadet över jokken t.ex. vid Nallo av samma typ.

Det jag vill säga är att det vore synd om ni väljer att avstå från er planerade vandring på grund av dessa vad. Var man än rör sig i fjällen (nästan) måste man förr eller senare vada över en jokk.

Det finns sandaler med bra sulor som fungerar mycket bra vid vad. Ett ofta använt knep är att ta på sig sina vattentäta byxor och täta ordentligt mot kängan med rem eller snöre. Man hinner gå flera steg i vattnet innan det tar sig in i kängan.

Annars håller jag med om att Abisko-Nikka är en trevlig vandring, och går antagligen att göra på fem dagar när allt fungerar, även om jag skulle vilja föreslå ett par reservdagar för säkerhets skull. (Det där med reservdagar gäller även er Keb-rundtur).
 
Senast ändrad:
Ja, jag hörde med sällskapet igår kväll och hon blev inte så avskräckt, det var väl mest att jag kände mig osäker på vad jag var på väg att dra med henne på, men hon är rätt tuff, som hon påpekade :) Så nu lutar det återigen mot att det blir rundturen vistas, nallo etc..

Men Unnah! De där vadarpåsarna du gjorde enligt andersj's instruktioner - var skaffar man materialet till dem? Även om det nu är lätta vad på vår tur blir man ju lite sugen på att fixa såna - utifall att det nu ändå skulle vara extrema vattenflöden just när vi råkar passera... Finns sånt i vanliga "tygaffärer"?
 
vadstövlar

Jag tog en vanlig lättpressening och gjorde sulan av liggunderlag som jag köpte från Jula. Följde inte precis Anders ide utan gjorde hela stövelen av presseningen. Bakade skummet in i presseningen och sydde ihop med skaften. Sedan drog jag lim över sömnen. Perfekt och väger ingenting.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Ok, låter enkelt nog :) få se om det blir nån tillverkning, annars ska vi ju troligen inte behöva det på den här turen som sagt!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips