Sylarna från norska sidan

(Jag funderade på om jag skulle ta detta i min gamla tråd, eller starta en ny. Hoppas ingen blir arg för att jag valde det senare.)

Hur är leden från Syltjönna (på norska sidan) upp mot toppkammmen? Har hittat en del bilder på nätet, men ingen beskrivning, och inget som visar om det är lätt att hitta, brant, etc.

Tack på förhand!
 
Jodå, det är hyfsat lätt att hitta. Utgå från Nedalshytta i Norge. Där finns en skylt som pekar ut leden mot toppen.
Leden är lätt att följa och ganska lättvandrat. Det blir så klart ganska brant på slutet...

När jag passerade där så hade de ändrat ledens sträckning gentemot min gamla karta (visade det sig).
Det var förra sommaren.

Men som sagt det är rätt lätt och flera norrbaggar som gör dagsturer från Nedalshytta till Syltoppen.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tack för svaret! Men det är för sent. Jag var där i veckan, och gick bara förbi Syltjörna på en dagstur. Det var inte väder att gå upp på toppen. Nedifrån på lite avstånd såg det riktigt brant ut, även om jag inte såg själva leden. Men det kan ju se värre ut än vad det är om man tittar från fel håll.

Men nån annan gång med fint väder skall det väl bli av.
 
Utgick från Nedalshyttan i Norge i början av Augusti med ändamål att ta mig upp över Storsylen och ner till Sylstationen på svenska sidan. Ville man följa redan upptrampade stigar fanns då två enkla alternativ och två lite jobbigare. Antingen kunde man börja att gå norrut mot Storerikvollen och sedan vika av österut mot Syltoppen, eller så kunde man gå upp nordöst direkt från Nedalshyttan för att sedan ansluta till samma punkt som det första alternativet innan stigning till själva toppen. Det stämmer att det är ganska brant med rullgrus och blocksten sista biten vid sylbergets fot men det är inga problem att ta sig upp. Från den norska sidan var man så gott som ensam om att ta sig upp på toppen. Tror att det bara rör sig om en 3 timmars tur fram och tillbaka från den svenska sidan vilket kan förklaras av det myller av svenskar som befann sig på toppen. Fick mig berättat att Sylstationen har 100 bäddar och att man hade 180 övernattande + ett femtiotal tältare vilket fick mig att tänka om och gå tillbaka ner på den norska sidan och Nedalshyttan igen. Uppe på toppen kan man även ta sig ner genom att vandra på sylkammen antingen väst, sydväst eller rakt söderut. En ngt mer krävande men fin vandring vilket kräver att man har tungan rätt i mun. Fram och tillbaka beroende på väg från Nedalshyttan 7-9h. För övrigt förstår jag inte varför så många envisas om att trängas på en dyr Sylstation utan någon servering av mat när man kan bo i en mysigare stuga på norska sidan billigare med fullpension.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips